Szczyrk: aptekarze zdecydują o dalszych losach protestu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 10:46

VI Krajowy Zjazd Aptekarzy rozpocznie się w piątek (20 stycznia) po południu w Szczyrku. Farmaceuci mają m.in. podjąć decyzję dotyczącą protestu w sprawie przepisów refundacyjnych; wybiorą także nowe władze.

Jak poinformował Eugeniusz Jarosik, rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej, podczas zjazdu - który potrwa do niedzieli (22 stycznia) - zostaną przedstawione sprawozdania: z pracy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej; Naczelnego Sądu Aptekarskiego; Naczelnej Komisji Rewizyjnej. Farmaceuci podejmą m.in. decyzję w sprawie dalszego przebiegu protestu oraz wybiorą władze Naczelnej Rady Aptekarskiej.

NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty. Od poniedziałku (16 stycznia) aptekarze prowadzą protest przeciwko nowym przepisom refundacyjnym. Codziennie o godz. 13 część aptek jest zamykana na godzinę. W każdej protestującej placówce pojawiły się plakaty z informacją o postulatach.

Wiceprezes NRA Marek Jędrzejczak poinformował, że ponad 70 proc. indywidualnych aptek przystąpiło do protestu. Dodał, że z udziału w proteście zrezygnowała część aptek sieciowych.

NRA wezwała aptekarzy do "rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Oznacza to, że w przypadku, gdy na recepcie pojawią się nawet nieznaczne uchybienia np. brak wszystkich danych, pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leku z przysługującą im zniżką. Protest farmaceutów popierają Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Przypomnijmy, że według uchwalonej przez Sejm noweli ustawy refundacyjnej, farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności.

Zgodnie z nowelą, aptekarze zyskali możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

W niedzielę (22 stycznia) odbędą się wybory nowego szefa Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum