Szczepienia przeciwko HPV podzieliły dziennikarzy

Autor: tvn24.pl/ Gazeta Wyborcza, LJ/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2009 10:56

Materiały wyemitowane w TVN na temat szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) spowodowały reakcję dziennikarza Gazety Wyborczej.

Szczepienia przeciwko HPV podzieliły dziennikarzy

Chodzi o dwa materiały wyemitowane w Faktach TVN. W pierwszym z nich („Zakup w ciemno?”) w reporter Marek Nowicki  wskazał, że polskie gminy wydają wiele milionów złotych na szczepionki dla młodych dziewcząt przeciwko HPV, często jednak czynią to na podstawie błędnego przekonania, że szczepionka ta skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy.

W drugim materiale („Złoty środek?”) Nowicki podał przykład reklamy, w której błędnie informuje się pacjentów, że szczepionka jest „przeciwko rakowi szyjki macicy”. Nowicki przypomniał też o na „bałaganie informacyjnym” (co potwierdzają pytani przez niego eksperci) i sugerował, że zależeć może na nim firmom farmaceutycznym.

Sławomir Zagórski z Gazety Wyborczej zarzucił reporterowi Faktów TVN  prowadzenie "antyszczepionkowej krucjaty": – Zniechęcanie gmin i rodziców do wykładania pieniędzy na szczepionki i wyśmiewanie się z naiwności uważam za nieetyczne. Tym bardziej w kraju, w którym co roku na raka szyjki zapada 3,5 tys. kobiet, z czego połowa umiera – pisze Zagórski.

- Fakty nie prowadzą żadnej antyszczepionkowej krucjaty. To bzdura wyssana z palca. Nikt nie odmawia prawa samorządom do wydawania pieniędzy na szczepienia przeciwko HPV. Chcemy tylko, żeby publiczne pieniądze były wydawane najefektywniej jak to jest możliwe - tłumaczy reporter Faktów Marek Nowicki w odpowiedzi na krytykę dziennikarza Gazety Wyborczej.

Zagórki przypomina, że za wykrycie nierozerwalnego związku między przewlekłym zakażeniem HPV a ryzykiem wystąpienia raka szyjki przyznano medycznego Nobla 2008. – Szczepionka przeciw HPV nie może działać z dnia na dzień, jak chce reporter Faktów. Specjaliści twierdzą, że najskuteczniejsze jest szczepienie dziewcząt przed inicjacją seksualną, a więc przed pierwszym zetknięciem się z wirusem – zaznacza Zagórski.

Marek Nowicki wyjaśnia, że jego celem nie jest zniechęcanie do szczepień. Nie ma też mowy o wyśmiewaniu kogokolwiek. Jego zdaniem, jest natomiast mowa o problemie niewiedzy, lub wiedzy szczątkowej i bardzo dużych pieniądzach na stole: – Nikt nie zamierza dyskutować z faktami: wiele europejskich krajów refunduje szczepionkę przeciw HPV, a w Polsce jest to produkt zalecany, choć nie wpisany do obowiązkowego kalendarza szczepień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum