Szczepienia przeciw grypie w aptekach? Komisja zdrowia przyjęła poprawkę

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia30 września 2021 14:10

Umożliwienie szczepień przeciw grypie w aptekach to kierunek wyczekiwany przez wielu pacjentów. Farmaceuci dziękują ministrowi zdrowia za poparcie poprawki.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach? Komisja zdrowia przyjęła poprawkę
W trakcie dyskusji, posłanka Józefa Szczurek Żelazko zgłosiła poprawkę, która ma na celu uzupełnienie katalogu przedstawicieli zawodów medycznych, którzy będą mogli kwalifikować do wykonania szczepienia przeciwko grypie, o grupę zawodów reprezentowanych przez felczera, pielęgniarkę, jak również farmaceutę (fot. LJ)
  • Jest poprawka rozszerzająca katalog przedstawicieli zawodów medycznych, którzy będą mogli kwalifikować do wykonania szczepienia przeciwko grypie
  • Są w niej m.in. farmaceuci, którzy obecnie mogą kwalifikować i szczepić przeciw COVID-19
  • Resort zdrowia opowiada się za takim rozwiązaniem. Farmaceuci składają podziękowania

Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (29 września), odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Rząd proponuje umożliwienie dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciw covid-19 w opakowaniach obcojęzycznych. Ma to zapobiec problemom w dostępności w czasie pandemii.

Czytaj więcej: Na rynek mogą trafić szczepionki p/ COVID-19 w opakowaniach obcojęzycznych. Jest projekt

W trakcie dyskusji, posłanka Józefa Szczurek Żelazko zgłosiła poprawkę dotyczącą zmian w ustawie i zapobieganiu o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Resort zdrowia popiera włączenie farmaceutów w szczepienia na grypę

- Poprawka ma na celu uzupełnienie katalogu przedstawicieli zawodów medycznych, którzy będą mogli kwalifikować do wykonania szczepienia przeciwko grypie, o grupę zawodów reprezentowanych przez felczera, pielęgniarkę, jak również farmaceutę - uzasadniała posłanka.

Za takim rozwiązaniem opowiedział się wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski: - Jesteśmy za tą poprawką, bo ona zwiększa możliwości szczepienia również przeciwko grypie dla tych zawodów medycznych, które są już uprawnione do szczepienia przeciw covid-19 i kwalifikacji.

Możliwość kwalifikowania i szczepienia przeciw grypie m.in. farmaceutom poparło 18 posłów sejmowej komisji zdrowia, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Teraz poseł sprawozdawca ma przedstawić sprawozdanie najpóźniej do 12 października 2021 roku.

Na szczepienia w aptekach czekają farmaceuci

Poprawka ucieszyła farmaceutów, czemu dali wyraz na Twitterze.

Farmaceuta Marcin Repelewicz, szef Dolnośląskiej Rady Aptekarskiej:

- Bardzo ważna i dobra decyzja Posłów na dzisiejszej Komisji Zdrowia. Umożliwienie szczepień p/grypie w aptekach to kierunek wyczekiwany przez wielu pacjentów. Dziękujemy za wsparcie ministrowi zdrowia, Adamowi Niedzielskiemu i wiceministrowi Maciejowi Miłkowskiemu.

Podziękowania złożył też wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Michał Byliniak:

Podziękowania i ukłony dla Adama Niedzielskiego i Macieja Miłkowskiego. Pamiętając wcześniejsze dyskusje na ten temat w sejmie przy okazji ustawy o zawodzie wydaje się, że poza jednym klubem powinna być zgoda polityczna.

Kiedy szczepionki na grypę trafią do aptek? Lista szczepionek i terminy dostaw

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze