Szczepienia przeciw grypie w aptekach. Farmaceuta zaszczepi, a mógłby jeszcze zakwalifikować i wystawić receptę

Autor: oprac. LJ • Źródło: WOIA, OPZG, Rynek Zdrowia20 sierpnia 2021 13:18

Przeprowadzanie szczepień w aptece mogłoby zachodzić według trzech scenariuszy, zależnie od tego, jakie czynności zostały wykonane przed wizytą w aptece oraz od zmian w przepisach prawa - uważa farmaceutka Marcelina Firus.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach. Farmaceuta zaszczepi, a mógłby jeszcze zakwalifikować i wystawić receptę
Apteki staną się placówkami zdrowotnymi, do których Polacy będą mogli przyjść na szczepienie przeciwko grypie? (fot. LJ)
  • Farmaceuci mogą kwalifikować i wykonywać szczepienia przeciwko covid-19
  • Środowisko czeka na takie możliwości w zakresie szczepień p/ grypie
  • W świetle obecnego prawa farmaceuci nie mają możliwości wypisania recepty na szczepionkę przeciwko grypie, z wyjątkiem recept pro auctore i pro familiae.

 28 maja 2021 r. weszła w życie przepisy, które umożliwiły wykonywanie szczepień w aptekach.

- Na chwilę obecną mogą to być tylko szczepienia przeciwko COVID-19. Planuje się rozpoczęcie wykonywania szczepień przeciwko grypie - przypomina w "Raporcie Opieka farmaceutyczna" mgr farm. Marcelina Firus z Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Mogłyby być one realizowane w godzinach otwarcia apteki. Farmaceuci mogliby wykonywać szczepienia jedynie w aptekach ogólnodostępnych, spełniających odpowiednie wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe. Ponadto istnieje możliwość świadczenia usług szczepienia w ramach środowiskowej opieki farmaceutycznej, tzn. poza apteką.

Warunkiem koniecznym wykonywania szczepień przez farmaceutów w aptece jest odbycie specjalistycznego szkolenia, dającego określone uprawnienia.

Trzy scenariusze akcji szczepień p/ grypie w aptekach

Przeprowadzanie szczepień w aptece mogłoby zachodzić według trzech scenariuszy, zależnie od tego, jakie czynności zostały wykonane przed wizytą w aptece oraz od zmian w przepisach prawa:

- scenariusz podstawowy - to lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia i wystawia mu receptę. Na jej podstawie wydawana jest szczepionka i przeprowadza się szczepienie w aptece.

- scenariusz pośredni - na postawie recepty farmaceuta wydaje szczepionkę oraz proponuje przeprowadzenie kwalifikacji i szczepienia w aptece.

- scenariusz maksymalny - to farmaceuta wykonuje kwalifikacje do szczepienia, wystawia receptę, wydaje szczepionkę oraz wykonuje szczepienie.

W świetle obecnego prawa farmaceuci nie mają możliwości wypisania recepty na szczepionkę przeciwko grypie, z wyjątkiem recept pro auctore i pro familiae.

- Należałoby rozważyć możliwość wystawiania recept na szczepionkę przez farmaceutę - uważa farmaceutka.

OPZG: pozwólmy farmaceutom kwalifikować do szczepień

Obecnie kwalifikacje do szczepienia przeciwko grypie może wykonać wyłącznie lekarz, jednak w wielu europejskich krajach również farmaceuci mają tę możliwość.Niedawno o takie rozwiązanie postulował Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

OPZG liczy na umożliwienie kwalifikowania i wykonywanie szczepienia przez pielęgniarki i farmaceutów.

"Zaangażowano ich już do realizacji szczepień przeciw COVID-19. Jeżeli w przypadku grypy pacjent byłby kwalifikowany do szczepienia w ramach opieki farmaceutycznej w aptece lub przez pielęgniarkę, usprawniłoby to całą akcję" - napisała organizacja.

Czytaj więcej: Szczepionki przeciw grypie będą też w aptekach. Za darmo dostaną je kobiety w ramach Ciąża Plus

Pacjent powinien wyrazić zgodę na przeprowadzenie szczepienia oraz wypełnić kwestionariusz przesiewowy, dotyczący zrealizowanych wcześniej szczepień (ewentualne reakcje anafilaktyczne, alergie, omdlenia) oraz aktualnego stanu zdrowia (choroby przewlekłe, stosowane leki, temperatura ciała, objawy infekcyjne, ogólne samopoczucie).

Na jego podstawie farmaceuta powinien ocenić stopień przeciwwskazań i określić środków ostrożności podczas podawania szczepionki. W przypadku wystąpienia trwałych przeciwwskazań powinien odmówić bądź odroczyć szczepienie. Gdyby farmaceuta miał wątpliwości co do możliwości wykonania szczepienia, konieczny byłby kontakt z lekarzem.

Szczepienia wykonywane w aptece powinny być rejestrowane, a dane  gromadzone jako część dokumentacji opieki farmaceutycznej. Informacje te powinny obejmować dane osoby wykonującej szczepienie, osoby szczepionej, datę wykonania szczepienia, nazwę szczepionki (numer serii i data ważności), a także potwierdzenie przeprowadzenia kwalifikacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum