Szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach: najwięcej punktów jest w Śląskim
Do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek w całym kraju. Najwięcej aptek, które zorganizowały punkt szczepień przeciw Covid-19 znajduje się w województwie śląskim - to 80 punktów. Kolejne miejsca zajmują Małopolskie - 56 aptek i Wielkopolskie - 47 aptek.

- W Narodowym Programie Szczepień bierze udział blisko pół tysiąca aptek w całej Polsce
- Najwięcej aptek, w których można zaszczepić się przeciw Covid-19 znajduje się w województwie śląskim
- Eksperci mają nadzieję, że szczepienia przeciw Covid-19 prowadzone w aptekach otworzą możliwości na szczepienie w tych miejscach również przeciw grypie
Szczepienie przeciw Covid-19 w aptekach - bez kolejek, jedną dawką
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w aptekach podawana jest głównie jednodawkowa szczepionka przeciw Covid-19 Johnson&Johnson. Zaszczepić się nią mogą osoby powyżej 18. roku życia.
Mgr farm. Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej wskazuje, że szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach w całej Polsce, to znaczne ułatwienie dla osób, które wybierają się na wakacje, a chcą się zaszczepić w stosunkowo krótkim czasie, bez kolejek i zbędnych wizyt.
- Cieszymy się, że zainteresowanie wśród społeczeństwa rośnie, co z kolei oznacza, że pacjenci darzą nas zaufaniem, a apteki stanowią dogodną lokalizację - podaje Gazecie wiceprezes NIA.
Czas otworzyć apteki również na szczepienia przeciw grypie
Według ekspertów z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach akcja szczepień przeciw Covid-19 w aptekach powinna otworzyć możliwość realizowania w aptekach także szczepień przeciw grypie.
Szczepienia przeciw grypie można wykonywać w aptekach w 13 europejskich krajach. Eksperci Koalicji wskazują, że w krajach, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach - poziom wyszczepialności społeczeństwa powyżej 65. roku życia to 61-80 proc., a w Polsce to zaledwie 18 proc.
Szerzej udostępnione szczepienia to skrócenie ścieżki pacjenta do rejestracji i realizacji immunizacji, która obecnie jest bardzo czasochłonna. Obecnie pacjent musi odbyć w Zakładzie Opieki Zdrowotnej wizytę kwalifikującą do szczepienia i uzyskać receptę na szczepionkę refundowaną od lekarza pierwszego kontaktu.
Następnie pacjent musi zrealizować receptę w aptece i ponownie umówić się na wizytę, by szczepienie wykonał lekarz lub pielęgniarka. Wprowadzenie szczepień w aptekach znacznie skróciłoby ten czas i wpłynął pozytywnie na poziom wyszczepialności w Polsce, co z kolei przyczyni się do wzrostu odporności zbiorowiskowej.
Czytaj też: Koalicja na rzecz szczepień w aptekach apeluje o umożliwienie farmaceutom szczepienia przeciw grypie
ZOBACZ KOMENTARZE (1)