System ochrony zdrowia nie jest zbiorem niezależnych od siebie elementów

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2019 07:31

- Na wiele obszarów systemu ochrony zdrowia, w tym na koszty jego funkcjonowania, patrzymy dzisiaj w sposób wycinkowy - osobno podchodzimy, między innymi do na rynku aptecznego, osobno do farmacji szpitalnej, procedur medycznych, a także kosztów hospitalizacji itd. - mówi Krzysztof Kornas, Market Access Director w AstraZeneca Pharma Poland.

System ochrony zdrowia nie jest zbiorem niezależnych od siebie elementów
Krzysztof Kornas, Market Access Director w AstraZeneca Pharma Poland; FOT. PTWP

Ekspert wskazuje, że każdy ze wymienionych elementów opieki zdrowotnej staramy się optymalizować niejako niezależnie od siebie. Tymczasem pomiędzy poszczególnymi obszarami w systemie zachodzą istotne interakcje.

- Często jest tak, że na przykład sposób stosowanie leków wpływa na realizację całek procedury medycznej czy przebieg hospitalizacji, ale może być też odwrotnie. Problem tkwi w tym, że pomiędzy tymi zakresami działania ochrony zdrowia w Polsce mamy swoisty chiński mur - mówił dyrektor Krzysztof Kornas podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego*.

- Uważam, że wspólne analizowanie kosztów oraz efektów funkcjonowania wskazanych obszarów, przyniosłoby istotne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i placówek medycznych oraz całego systemu opieki zdrowotnej - podkreślał ekspert.

Odniósł się także do kwestii dialogu decydentów z przemysłem farmaceutycznym, m.in. kontekście nowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Czy bez takiego dialogu i wsparcia ze strony państwa możliwy jest rozwój innowacyjności tego przemysłu w naszym kraju?

- W mojej opinii taki dialog ma miejsce. Trzeba natomiast odpowiedzieć sobie w tym kontekście na kilka ważnych, generalnych pytań - po pierwsze czy warto wspierać biznes? Po drugie jakie rodzaje aktywności państwo powinno premiować - czy na przykład sam fakt prowadzenia produkcji w Polsce, czy zatrudniania w naszym kraju określonej liczby pracowników, czy może jeszcze brać pod uwagę inne kryteria? Po trzecie koniecznie jest uzgodnienie, w jaki sposób, według jakich kryteriów, powinno się tę aktywność przemysłu oceniać - wyliczał dyrektor Kornas.

- Najważniejsza wydaje się jednak odpowiedź na czwarte pytanie - jakie zachęty do rozwijania przemysłu w Polsce może lub powinno stosować państwo - podsumował Krzysztof Kornas.

* Wypowiedź zanotowana została podczas sesji "Oblicza nowych technologii medycznych - szanse i wyzwania" w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum