×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Syrop na kaszel mógł zabić 300 dzieci? WHO wszczyna dochodzenie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP26 stycznia 2023 09:20

WHO rozpoczęła dochodzenia w sprawie możliwych powiązań pomiędzy producentami leków, których zanieczyszczone syropy na kaszel doprowadziły do śmierci ponad 300 dzieci w trzech państwach - przekazała Agencja Reutera.

Syrop na kaszel mógł zabić 300 dzieci? WHO wszczyna dochodzenie
WHO prowadzi dochodzenie w sprawie zanieczyszczonych syropów na kaszel. Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczęła dochodzenia w sprawie możliwych powiązań pomiędzy producentami leków, których zanieczyszczone syropy na kaszel doprowadziły do śmierci ponad 300 dzieci w trzech państwach - przekazała 24 stycznia Agencja Reutera
  • WHO sprawdza dane dotyczące surowców wykorzystywanych przez sześciu producentów leków. Zgony ponad 300 dzieci nastąpiły z powodu ostrego uszkodzenia nerek 
  • WHO przekazała, że zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które zawierały znaną toksynę: glikol dietylenowy lub glikol etylenowy

Syrop na kaszel mógł zabić 300 dzieci? WHO wszczyna dochodzenie

WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do wytwórstwa leków związanych ze zgonami dzieci w 2022 roku, a także tego, czy firmy uzyskały je od tych samych dostawców - przekazało anonimowe źródło.

Według tego źródła WHO zastanawia się również, czy doradzić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO oceniają, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są niezbędne - przekazało źródło.

Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek rozpoczęto odnotowywać w lipcu 2022 roku w Gambii, a następnie do podobnych przypadków doszło w Indonezji i Uzbekistanie. WHO przekazała, że zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które przyjmowały dzieci, i które zawierały znaną toksynę; był to glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.

Do tej pory WHO zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy wyprodukowali syropy. Ci producenci albo odmówili komentarza w sprawie dochodzenia, albo zaprzeczyli używaniu toksyn, które przyczyniły się do zgonów. Reuters nie ma dowodów na wykroczenia ze strony firm wskazanych przez WHO - podkreśliła agencja.

- To dla nas najwyższy priorytet, aby nigdy więcej nie doszło do śmierci dzieci z powodu czegoś, czego można było uniknąć - powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris, nie komentując szczegółów pracy organizacji.

WHO poinformowała w poniedziałek, że rozszerzyła dochodzenie w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym syropów na kaszel na cztery dodatkowe kraje, w których te same produkty mogły być sprzedawane: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. Organizacja wezwała światowe rządy i przemysł farmaceutyczny do przeprowadzenia pilnych kontroli w celu usunięcia leków niespełniających norm i do poprawy regulacji. 






Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze