Synagis będzie jednak refundowany

Autor: Polska, LJ/ Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2008 10:56

Jak wcześniej pisaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji szczepionki synagis (palivizumab).

Zakup leku sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Pieniądze są już zarezerwowane.

- Przeznaczyliśmy na to około 8 mln zł. To wystarczy, by synagis dostało 800 wcześniaków - wyjaśnia Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia. - Wszystko wskazuje na to, że pierwsze wcześniaki dostaną go jeszcze w listopadzie.

Szczepionka dla wcześniaków wzmacnia odporność na wirusa RS, wywołującego zapalenie płuc. Jedna dawka synagisu kosztuje 5 tys. zł.

Wcześniej decyzja Agencji Oceny Technologii Medycznej oceniająca skuteczność leku była dwukrotnie negatywna.

- Nie ma jednoznacznych doniesień, aby ten lek był skuteczny ponad wszelką wątpliwość. Mimo to, kierując się interesem naszych pacjentów, podjęliśmy tę decyzję - powiedział wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Jednak jak przekonuje prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, o skuteczności synagisu już dawno przekonała się większość państw Unii Europejskiej.

- Wszystkie analizy jednoznacznie dowodzą, że lek jest skuteczny i, co więcej, bardzo opłacalny z punktu widzenia farmakoekonomicznego.

Profesor Helwich będzie odpowiedzialna za program szczepień i będzie osobiście kwalifikować noworodki do szczepienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum