Światowy rynek leków onkologicznych rośnie jak na drożdżach. Polacy też chcą zarabiać

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2019 14:00

W 2022 r. rynek leków onkologicznych na świecie osiągnie wartość 190 mld dol. - wynika z raportu „EvaluatePharma World Preview 2016. Kilka polskich film także chce wejść w ten segment.

Światowy rynek leków onkologicznych rośnie jak na drożdżach. Polacy też chcą zarabiać
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Notowana na GPW spółka Nanogroup realizuje badania nad innowacyjnym lekiem na raka. Tym, co ma odróżniać jej rozwiązanie od innych, jest umieszczenie w nanocząstkach polisacharydowych epirubicyny. Firma twierdzi, że opracowany przez nią system nanocząstek skutecznie dostarcza lek do komórek rakowych, nie niszcząc zdrowych komórek pacjenta. Już podjęto decyzję o produkcji pierwszej partii leku w standardzie GMP (dobrej praktyki produkcyjnej, zapewniającej właściwą jakość zdrowotną).

Z kolei spółka Biomed-Lublin sprzedaje Onko BCG - lek na powierzchniowe, nieinwazyjne guzy pęcherza moczowego. W drugim kwartale 2018 r. ukończyła inwestycję, która pozwoliła jej potroić sprzedaż Onko BCG. Po modernizacji linii produkcyjnej pierwsze serie nie spełniły warunków jakościowych, ale spółka uporała się z problemem i w I kw. 2019 r. jej przychody ze sprzedaży leku wyniosły nieco ponad milion złotych - pisze "Rzeczpospolita".

Własne preparaty oraz receptury leków w oparciu o naturalne ekstrakty opracowuje wrocławski startup Biotts. Na koncie ma dwa zgłoszenia patentowe. Firma tworzy nośniki leków w oparciu o ekstrakty pochodzenia naturalnego, zwiększające biodostępność substancji czynnych. W ten sposób Biotts chce znacząco zredukować skutki uboczne terapii, także onkologicznych.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum