Świadczeniodawcy apelują o zmianę systemu refundacji leków. Ministerstwo ogłosiło prace
Świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali do ministra zdrowia o "zmianę dysfunkcyjnego systemu refundacji leków w Polsce". Podkreślili, że system ten obecnie "obarcza lekarzy odpowiedzialnością za panujący w nim chaos i bałagan". Minister juz powołał zespół.

- Świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowali apel do ministra zdrowia
- Apel został przekazany w związku z "zakrojonymi na szeroką skalę kontrolami i gigantycznymi karami"
- PPOZ postuluje zmianę "dysfunkcyjnego systemu refundacji leków w Polsce, który obarcza lekarzy odpowiedzialnością za panujący w nim chaos i bałagan"
- 2 marca minister zdrowia powołał specjalny zespół, który pracuje nad nową funkcjonalnością aplikacji gabinetowej, która ma ułatwić lekarzom określanie poziomu refundacji
System refundacji wymaga porządków
- Czy jest szansa na uporządkowanie tego obszaru? - pytają świadczeniodawcy PPOZ w sprawie systemu refundacji leków i dodają, że "z pisma od Piotra Węcławika, Dyrektora Departamentu Innowacji w MZ wynika, że Ministerstwo Zdrowia analizuje sygnalizowane przez środowisko medyczne problemy i podejmuje działania w zakresie e-usług w systemie ochrony zdrowia, które mogą usprawnić także codzienną pracę personelu medycznego".
- Porządek w refundacji – jak wielokrotnie podkreślali w swoich wystąpieniach lekarze PPOZ – powinien dotyczyć nie tylko głośnych ostatnio produktów mlekozastępczych, ale także różnego rodzaju leków (w tym przeciwbólowych) oraz środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego - podkreśla PPOZ. Jak podkreśla Porozumienie, "rolą lekarza powinno być leczenie, zabezpieczenie pacjenta w konieczne leki poprzez wystawienie recepty", z kolei "odpłatność za leki powinna być sprawą innych podmiotów, m.in. ubezpieczyciela pobierającego składki".
Ministerstwo obiecuje pracę nad problemem
Porozumienie przypomina, że wiceminister Maciej Miłkowski poinformował, że resort zdrowia podjął decyzję o "ponownej weryfikacji technicznych możliwości zautomatyzowania określania na receptach poziomu odpłatności". Jednak ta decyzja w ocenie lekarzy PPOZ "powinna rozpocząć się od analizy obwieszczenia refundacyjnego celem usunięcia zeń sztucznych ograniczeń w zakresie refundowanej ordynacji".
Dodajmy, że komunikat PPOZ zbiegł się w czasie z oficjalną informacja Ministerstwa Zdrowia o powołaniu zespołu do przygotowania koncepcji systemu informatycznego. Ma on automatycznie określać na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku.
- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację - wyjaśnił minister zdrowia dr Adam Niedzielski.
W pracach wspomnianego zespołu weźmie udział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Klaudiusz Komor.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)