Suplementy diety pozostaną w aptekach, ale nie wszystkie?

Autor: MAK, LJ/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2017 10:06

W sobotę (1 kwietnia) napisaliśmy, że resort zdrowia pracuje nad założeniami przepisów, które praktycznie zakazywać będą sprzedaży suplementów diety w aptekach. W rzeczywistości ministerstwo nie rozważa aż tak daleko idących zmian, a nasza informacja miała primaaprilisowy charakter.

Suplementy diety pozostaną w aptekach, ale nie wszystkie?
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przypomnijmy jednak, że podczas marcowego II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, Ewa Warmińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia przyznała, że resort chce wprowadzić zasadę wyraźnego odróżniania leków od suplementów.

- Zdajemy sobie sprawę, jak duże zyski apteki generują ze sprzedaży suplementów - powiedziała dyrektor Warmińska. Dodała: - Przeanalizowaliśmy zatem wnikliwie asortyment apteczny oraz co by się wydarzyło, gdybyśmy ten asortyment nieco ograniczyli.

- Dostrzegamy problem w tym, że pacjenci - kierując się do apteki - mylnie mogą uważać, że produkty, które tam otrzymują, mają działanie lecznicze - podkreślała Ewa Warmińska.

Nie jest więc wykluczone, że po wprowadzeniu znowelizowanych przepisów część suplementów diety nie trafi do obrotu aptecznego. Jednak decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Czytaj także: Wiele wskazuje na to, że niektóre suplementy diety znikną z aptek

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum