×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Suchy kaszel? WHO ostrzega przed tą substancją. Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznych

Autor: oprac. KK • Źródło: WHO, Rynek Zdrowia03 kwietnia 2023 15:40

WHO ostrzega przed wystąpieniem reakcji anafilaktycznych u osób przyjmujących folkodynę co najmniej 12 miesięcy przed zabiegam chirurgicznymi, które objęły podanie znieczulenia ogólnego za pomocą środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA).

Suchy kaszel? WHO ostrzega przed tą substancją. Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznych
Popularny w wielu krajach syrop na kaszel został uznany za niebezpieczny. Fot. Shutterstock
  • Folkodyna należy do grupy leków opioidowych stosowanych w leczeniu suchego kaszlu
  • Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków dokonał analizy folkodyny
  • Stwierdzono, że stosowanie tego leku w okresie 12 miesięcy przed znieczuleniem ogólnym NMBA jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej
  • WHO informuje, że zgodnie ze stanem na 29 marca 2023 roku co najmniej trzy organy regulacyjne wycofały ze swoich rynków preparaty na recepty i bez recepty zawierające folkodynę

WHO ostrzega przed folkodyną

WHO wydała ostrzeżenie dotyczące wystąpienia reakcji anafilaktycznych u osób przyjmujących preparaty z folkodyną co najmniej 12 miesięcy przed zabiegami chirurgicznymi, przy których stosowano znieczulenie ogólne za pomocą środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA).

Co więcej, organizacja wskazuje, że niektóre organy regulacyjne podjęły decyzje o wycofaniu produktów zawierających folkodynę ze swoich rynków.

Folkodyna należy do grupy leków opioidowych i jest najczęściej stosowana w leczeniu suchego kaszlu. Kilka preparatów jest dostępnych w wielu krajach europejskich i nie tylko. Dostępne są zarówno w postaci tabletek, jak i syropów bez recepty.

Na temat folkodyny wiele informacji podano także na blogu GdziePoLek.pl. Wynika z nich, że lek ten działa podobnie jak kodeina, ponieważ hamuje odruch kaszlu poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Preparaty z folkodyną są stosowane jeszcze od lat 50. XX wieku. W Polsce nie ma dopuszczonych do obrotu leków z folkodyną.

Z wyjaśnień WHO wynika, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (EMA) przeanalizował różne dane, w tym m.in. wyników francuskiego wieloośrodkowego badania kliniczno-kontrolnego porównującego narażenie na folkodynę w rok przed znieczuleniem między pacjentami z okołooperacyjnymi reakcjami anafilaktycznymi związanymi z NMBA – czytamy.

Niepokojące wyniki badań nad folkodyną

Z dostępnych danych wynika, że ​​stosowanie folkodyny w okresie 12 miesięcy przed znieczuleniem ogólnym NMBA jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej (nagłej, ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej) na NMBA. Komisja Europejska wydała więc prawnie wiążącą decyzję obowiązującą we wszystkich państwach członkowskich UE o wycofaniu produktów zawierających folkodynę.

Do 29 marca 2023 roku co najmniej trzy inne organy regulacyjne wycofały ze swoich rynków preparaty na receptę i bez recepty zawierające folkodynę:

  • Therapeutic Goods Administration (TGA), Australia,
  • Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA), Wielkiej Brytanii,
  • National Pharmaceutical Regulatory Agency (NPRA) w Malezji.

WHO przypomniała jednocześnie, że ostrzeżenie zostało wydane w związku z popularnością preparatów z folkodyną na całym świecie, a także powagą potencjalnych reakcji anafilaktycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze