Suchy kaszel? WHO ostrzega przed tą substancją. Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznych
WHO ostrzega przed wystąpieniem reakcji anafilaktycznych u osób przyjmujących folkodynę co najmniej 12 miesięcy przed zabiegam chirurgicznymi, które objęły podanie znieczulenia ogólnego za pomocą środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA).

- Folkodyna należy do grupy leków opioidowych stosowanych w leczeniu suchego kaszlu
- Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków dokonał analizy folkodyny
- Stwierdzono, że stosowanie tego leku w okresie 12 miesięcy przed znieczuleniem ogólnym NMBA jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej
- WHO informuje, że zgodnie ze stanem na 29 marca 2023 roku co najmniej trzy organy regulacyjne wycofały ze swoich rynków preparaty na recepty i bez recepty zawierające folkodynę
WHO ostrzega przed folkodyną
WHO wydała ostrzeżenie dotyczące wystąpienia reakcji anafilaktycznych u osób przyjmujących preparaty z folkodyną co najmniej 12 miesięcy przed zabiegami chirurgicznymi, przy których stosowano znieczulenie ogólne za pomocą środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA).
Co więcej, organizacja wskazuje, że niektóre organy regulacyjne podjęły decyzje o wycofaniu produktów zawierających folkodynę ze swoich rynków.
Folkodyna należy do grupy leków opioidowych i jest najczęściej stosowana w leczeniu suchego kaszlu. Kilka preparatów jest dostępnych w wielu krajach europejskich i nie tylko. Dostępne są zarówno w postaci tabletek, jak i syropów bez recepty.
Na temat folkodyny wiele informacji podano także na blogu GdziePoLek.pl. Wynika z nich, że lek ten działa podobnie jak kodeina, ponieważ hamuje odruch kaszlu poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Preparaty z folkodyną są stosowane jeszcze od lat 50. XX wieku. W Polsce nie ma dopuszczonych do obrotu leków z folkodyną.
Z wyjaśnień WHO wynika, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (EMA) przeanalizował różne dane, w tym m.in. wyników francuskiego wieloośrodkowego badania kliniczno-kontrolnego porównującego narażenie na folkodynę w rok przed znieczuleniem między pacjentami z okołooperacyjnymi reakcjami anafilaktycznymi związanymi z NMBA – czytamy.
Niepokojące wyniki badań nad folkodyną
Z dostępnych danych wynika, że stosowanie folkodyny w okresie 12 miesięcy przed znieczuleniem ogólnym NMBA jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej (nagłej, ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej) na NMBA. Komisja Europejska wydała więc prawnie wiążącą decyzję obowiązującą we wszystkich państwach członkowskich UE o wycofaniu produktów zawierających folkodynę.
Do 29 marca 2023 roku co najmniej trzy inne organy regulacyjne wycofały ze swoich rynków preparaty na receptę i bez recepty zawierające folkodynę:
- Therapeutic Goods Administration (TGA), Australia,
- Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA), Wielkiej Brytanii,
- National Pharmaceutical Regulatory Agency (NPRA) w Malezji.
WHO przypomniała jednocześnie, że ostrzeżenie zostało wydane w związku z popularnością preparatów z folkodyną na całym świecie, a także powagą potencjalnych reakcji anafilaktycznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)