Strategia New Drug Discovery w firmie Adamed. Rozbudowują zaplecze laboratoryjne

Autor: oprac. LJ • Źródło: Adamed15 czerwca 2022 12:15

W ramach implementacji strategii New Drug Discovery, Adamed rozbudowuje w Kajetanach pod Warszawą zaplecze laboratoryjne do realizacji nowych projektów rozwoju leków.

Strategia New Drug Discovery w firmie Adamed. Rozbudowują zaplecze laboratoryjne
Wizualizacja nowego laboratorium firmy Adamed Fot. Adamed
  • Zakup i modernizacja zaplecza laboratoryjnego w Kajetanach jest elementem rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej Adamed Pharma w obszarze biotechnologii
  • Nabyte nieruchomości, po dostosowaniu do potrzeb R&D Adamed, pozwolą na poszerzenie wachlarza możliwości technologicznych, które posłużą do prac nad lekami
  • Aktualnie ośrodkiem działalności badawczej Adamed w Polsce jest Centrum Badawczo-Rozwojowe w Pieńkowie

W nowym laboratorium będą prace badawczo-rozwojowe w zakresie wykorzystania technologii mRNA

- Zakup i rozwój infrastruktury laboratoryjnej Kajetanach pozwoli na wdrożenie nowych rozwiązań i przyczyni się do dalszego rozwoju firmy. Z całą pewnością stanowić też będzie ważny element decydujący o jej konkurencyjności na rynkach światowych – mówi Sylwia Berdzik-Kalarus, członek zarządu Adamed Pharma, dyrektor ds. Operacji Komercyjnych i Rozwoju Biznesu.

- Zakup infrastruktury w Kajetanach to kolejny etap wdrożenia strategii Adamed, której jednym z celów jest rozwój polskich oryginalnych leków w trzech obszarach terapeutycznych: onkologii, neuropsychiatrii i diabetologii - mówi Bartłomiej Żerek, dyrektor Departamentu Innowacyjnego Adamed Pharma, który sprawuje nadzór operacyjny nad placówką.

- W obrębie nowo nabytej infrastruktury docelowo będziemy dysponować wszystkimi niezbędnymi narzędziami do projektowania sekwencji, klonowania genów, ekspresji i oczyszczania, a także analityki - zarówno białek rekombinowanych i przeciwciał monoklonalnych jak i kandydatów na leki opartych o kwasy nukleinowe, w tym mRNA - dodaje.

Nowe laboratorium rozpocznie prace badawczo-rozwojowe w zakresie wykorzystania technologii mRNA, m.in. do opracowywania szczepionek. W tym celu spółka utworzyła konsorcjum naukowo-badawcze z Uniwersytetem Gdańskim i Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsorcjum otrzymało w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych grant na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA.

Nowa inwestycja Adamed umożliwi także m.in. produkcję małych serii, biologicznych kandydatów na leki, na potrzeby badań klinicznych, zgodnie ze standardem GMP. W Kajetanach powstanie biotechnologiczny obszar produkcji pilotażowej.

Część inwestycji sfinansowana z grantu ABM

Firma prowadzi też działalność w udoskonalaniu już istniejących cząsteczek poprzez nową, bardziej przyjazną formę podania, wydłużenie czasu działania, poprawę compliance. To także produkty złożone będące kombinacją substancji leczniczych zawartych w jednej kapsułce bądź tabletce. Obecnie w portfelu leków będących w fazie rozwoju jest kilkadziesiąt molekuł, które oferują taką właśnie wartość dodaną.

- Od ponad 20 lat realizujemy inwestycje i prowadzimy działalność badawczo-rozwojową. Przeznaczyliśmy na ten cel już 1,9 mld złotych. Przedsięwzięcie w Kajetanach wpisuje się w nasz wieloletni program inwestycji w rozwój, w ramach którego do końca 2025 roku zamierzamy przeznaczyć łącznie 1 miliard złotych. Strategia przewiduje również, że co roku będziemy przeznaczać średnio 7 proc. uzyskiwanych przychodów na projekty związane z rozwojem leków. Część z nich realizowanych będzie w Kajetanach – mówi Paweł Roszczyk, dyrektor zarządzający, członek zarządu Adamed Pharma.

Szacowany koszt dostosowania zakupionej infrastruktury do celów badawczych Adamed to prawie 20 mln złotych. Większość inwestycji jest wpisana w koszty strategii innowacji i rozwoju spółki, natomiast jej część, w wysokości do 9 milionów złotych, zostanie dofinansowana przez Agencję Badań Medycznych w ramach grantu „Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”.

Ośrodek w Kajetanach będzie w pełni dostosowany do prac zespołów badawczych z końcem 2023 roku, zaś część produkcyjna, wymagająca rozbudowy i zakupu skomplikowanych instalacji - zostanie uruchomiona w drugim kwartale 2024 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum