Stowarzyszenie Lekarze Nadziei przegrało z biurokracją

Autor: Dziennik Polski, SAB/Rynek Zdrowia • • 08 października 2011 09:36

Lekarzom Nadziei, świadczącym nieodpłatne usługi medyczne najuboższym pacjentom, dramatycznie brakuje leków. Wypisywanie recept nie ma sensu, bo pacjenci ci nie mają pieniędzy na ich realizację.

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei przegrało z biurokracją

Dodatkowo lekarze stowarzyszenia nie mają prawa wypisywania bezdomnym recept ze zniżką - informuje Dziennik Polski.

Jak tłumaczy prof. Zbigniew Chłap, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, przychodnie nie mają formalnych uprawnień do bezpośredniego wydawania leków choremu, bo - w myśl przepisów - nie są to "instytucje leczące". Nonsens tego zarządzenia polega na lekceważeniu sytuacji chorego zgłaszającego się z ostrymi objawami choroby.

Jak już wcześniej pisaliśmy, prof. Chłap, dwa lata temu opracował zasady akcji "Humanitarne Apteki Krakowa", dzięki której leki nieprzeterminowane, oddawane przez pacjentów do aptek komercyjnych, zamiast do utylizacji (spalania) trafiałyby do Apteki Darów. Na to jednak nie wyraża zgody Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W statucie SLN jest zapis, który zobowiązuje Stowarzyszenie do prowadzenia aptek z lekami z darów i ich pozyskiwania od darczyńców.

- Teraz, na skutek zmiany przepisów, skończyły się transporty leków z zagranicy. Także w Polsce zabronione jest zbieranie leków, które zostały wydane z apteki i niewykorzystane pozostały na półkach u pacjentów. Według tych przepisów nie możemy być beneficjantami takich leków, co uważam za bezsensowne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Zbigniew Chłap.

Pomysł prezesa SLN poparły: Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, rady dzielnic Krakowa i Nowej Huty oraz szereg innych instytucji. Niestety, na przeszkodzie stanęły bariery biurokratyczne.

SLN zwróciło się m.in. do pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, który w piśmie z 20 września br. skierowanym do prof. Zbigniewa Chłapa podkreślił, że to jedna z kluczowych spraw, którymi zajmuje się urząd i wystąpił o interpretację w sprawie leków nieprzeterminowanych do resortu zdrowia.

Niestety, odpowiedź ministerstwa nie daje szans pacjentom SLN. Powód? Resortowa interpretacja przepisów polskich i unijnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum