Stanisław Piechula o nowej cenie iwabradyny: to był drenaż budżetu NFZ

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 09:50

Iwabradynę, do której jeszcze rok temu Narodowy Fundusz Zdrowia dopłacał prawie 150 zł, teraz bez refundacji można kupić za niespełna połowę tej kwoty.

Od ostatniej nowelizacji listy refundacyjnej, iwabradyna nie jest już lekiem refundowanym.

- Lek można kupić obecnie bez refundacji w cenie około 250 zł – mówi Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, dodając, że lek można kupić taniej za pośrednictwem apteki internetowej Dbam o zdrowie, należącej do Polskiej Grupy Farmaceutycznej. – Tam można nabyć iwabradynę za 70 zł. Oznacza to, że NFZ przepłacał 150 zł za każde opakowanie.

Aptekarze wysłali skargę do Komisji Europejskiej, sugerując stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych przez firmę Servier oraz apteką internetową - podaje Dziennik Polski.

W oficjalnym oświadczeniu producent iwabradyny zapewnia, że jego działalność „to jedyne dostępne rozwiązanie pozwalające na kontynuowanie sprzedaży pacjentom, którzy nie mogą pozwolić sobie na wykupienie leku w cenie bez refundacji ze środków publicznych“.

Servier zapewnia również, że negocjuje podobne warunki sprzedaży aptecznej leków na receptę za pośrednictwem internetu z kolejnymi hurtowniami.

Aptekarze sugerują inne wyjaśnienie: producent pewny, że do jego leku będzie dopłacał Narodowy Fundusz Zdrowia, wyprodukował nadwyżkę, którą teraz próbuje sprzedać, obniżając ceny.

- Brak rozsądnej polityki lekowej w Polsce dopuszcza do śrubowania cen leków i drenowania budżetu NFZ - komentuje Piechula.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum