Sprzątanie wykazów refundacyjnych

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 14 maja 2008 15:58

Propozycje resortu zdrowia w sprawie zmian na liście refundacyjnej przewidują wprowadzenie na listę 23 nowych leków generycznych.

140 leków zostało wykreślonych. Są to specyfiki już nieprodukowane lub które zostały wycofane z obrotu. Jak skomentowała minister Ewa Kopacz, resort uporał się wreszcie z bałaganem na listach: z zalegającymi wnioskami i brakiem reakcji na wnioski o wprowadzenie nowych jednostek chorobowych na listę chorób przewlekłych.

– Teraz zmiany na listach będą szły sprawniej – zapowiada pani minister, przypominając, że ustawowo lista musi być zmieniana, jeśli tylko choć jeden wniosek zostanie złożony i rozpatrzony pozytywnie. Teraz zaintersowane podmioty mają 14 dni na konsultacje propozycji ministerstwa.

Resort zapowiedział także wprowadzenie nowych wzorów recept o sześciostopniowym poziomie zabezpieczeń, dzięki czemu planuje wyeliminować nadużycia.

Wprowadzony zostanie także Informator o cenach leków refundowanych. Informator będzie przesyłany wszystkim lekarzom w Polsce. Będzie także dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

– W tym poradniku, w danej grupie produktów, będą umieszczane leki od najtańszego do najdroższego, pod względem wysokości dopłat dla pacjentów – wyjaśnia minister Kopacz. - Co zrobi firma, która znajduje się na ostatniej pozycji? Postara się, by jej lek znalazł się wyżej. To firmom będzie zależało na tym, by konkurować niższą ceną.

Przypomnijmy, że podczas III Konferencji Farmaceutycznej Rynku Zdrowia (16.04.2008) wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiedział, iż do końca tego roku zostaną nadrobione wszystkie zaległości resortu dotyczące rozpatrzenie wniosków refundacyjnych. Także w tym roku zostanie implementowana dyrektywa transparentności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum