×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Spór o to, kto może wykonywać przeglądy farmaceutyczne. NRA: "nie" dla prób monopolizacji kształcenia

Autor: oprac. LJ • Źródło: NIA10 lutego 2023 15:00

Cele programu pilotażowego przeglądów lekowych nie obejmują wypracowania modelu kształcenia farmaceutów w zakresie ich realizacji - oświadcza Naczelna Rada Aptekarska w stanowisku.

Spór o to, kto może wykonywać przeglądy farmaceutyczne. NRA: "nie" dla prób monopolizacji kształcenia
To Naczelna Rada Aptekarska sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu farmaceuty Fot. ShutterStock
  • Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej wydało stanowisko w odpowiedzi do niedawnej prezentacji wyników pilotażu przeglądów lekowych, podczas której pojawiły się informacje o konieczności dodatkowych szkoleń dla farmaceutów chcących wykonywać te przeglądy
  • NRA: program pilotażowy przeglądów lekowych został opracowany i ustalony przez Ministra Zdrowia, zaś wdrożenie, finansowanie, monitorowanie i ewaluacja programu należy do NFZ, a nie osób i podmiotów realizujących lub koordynujących pilotaż
  • Do czasu publikacji raportu końcowego wszelkie ustalenia dotyczące zakresu, zasad i form kształcenia farmaceutów są przedwczesne - dodaje Rada

NRA: reagujemy na zachowania niekorzystne dla rozwoju opieki farmaceutycznej

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej wydało stanowisko w sprawie "nieuprawnionych prób określania zakresu, zasad i form kształcenia farmaceutów wymaganego do sprawowania wybranych form opieki farmaceutycznej".

Jest to reakcja do niedawnej prezentacji wyników pilotażu przeglądów lekowych, podczas której pojawiły się informacje o konieczności dodatkowych szkoleń dla farmaceutów chcących wykonywać te przeglądy.

Jak przypomina prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Rada reprezentuje farmaceutów zrzeszonych w samorządzie zawodu farmaceuty, wnikliwie monitoruje i analizuje wszelkie przedsięwzięcia dotyczące opieki farmaceutycznej, inicjuje oraz wspiera działania, które zmierzają do rozwoju tej części kompetencji zawodowych członków.

- Samorząd zawodu farmaceuty szczególnie docenia działania Ministra Zdrowia, które wspierają rozwój opieki farmaceutycznej - dodaje.

Równocześnie - czytamy w stanowisku - Naczelna Rada Aptekarska, jako najważniejszy organ organizacji sprawującej pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu farmaceuty, zobligowana jest do reagowania na zachowania, które są lub mogą być niekorzystne dla rozwoju opieki farmaceutycznej, jako aktywności zawodowej przypisanej do wszystkich farmaceutów.

- W związku z tym za niewłaściwą drogę do rozwoju opieki farmaceutycznej uznajemy wypowiedzi niektórych przedstawicieli środowiska naukowego zaangażowanych w program pilotażowy przeglądów lekowych, wskazujących, że określony zakres opieki farmaceutycznej będzie świadczony wyłącznie przez farmaceutów, którzy ukończyli studia podyplomowe prowadzone na podstawie jednego programu - napisała szefowa Rady.

NRA: "nie" dla prób monopolizacji kształcenia

- Wszelkie próby monopolizacji kształcenia w zakresie opieki farmaceutycznej, a w konsekwencji wyłączania innych podmiotów, w tym innych ośrodków kształcenia, niezależnie od braku formalnych podstaw do takiego postępowania, są całkowicie nieuzasadnione merytorycznie - dodaje.

Zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w szczególności przepisami ustawy z dnia 10 grudnia 2020r. o zawodzie farmaceuty, zakres kompetencji zawodowych farmaceuty obejmuje sprawowanie opieki farmaceutycznej i żaden z obowiązujących przepisów nie ogranicza tych uprawnień, w tym nie uzależnia jej sprawowania od ukończenia studiów w konkretnych jednostkach akredytacyjnych.

- Popierając rozwój zawodowy farmaceutów, w szczególności w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia opieki farmaceutycznej, sprzeciwiam się wszelkim nieuprawnionym prawnie i merytorycznie próbom faworyzowania konkretnych osób lub jednostek - podkreśla.

Dalej: - Program pilotażowy przeglądów lekowych został opracowany i ustalony przez Ministra Zdrowia, zaś wdrożenie, finansowanie, monitorowanie i ewaluacja programu należy do NFZ, a nie osób i podmiotów realizujących lub koordynujących pilotaż. Cele tego programu nie obejmują wypracowania modelu kształcenia farmaceutów w zakresie realizacji opieki farmaceutycznej obejmującej przeglądy lekowe.

Dlatego z ocenie NRA, za niewłaściwe uznać należy formułowanie wniosków, które wykraczają poza zakres pilotażu.

- Do czasu publikacji raportu końcowego wszelkie ustalenia dotyczące zakresu, zasad i form kształcenia farmaceutów są przedwczesne - oceniono.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze