Specjaliści: chorujesz na jaskrę, astmę? Uważaj na leki przeciwbólowe

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia16 kwietnia 2021 16:53

Wiele popularnych leków "na przeziębienie" zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób np. z nadciśnieniem, jaskrą, chorobą wieńcowa - zaznaczają specjaliści.

Specjaliści: chorujesz na jaskrę, astmę? Uważaj na leki przeciwbólowe
Leki bez recepty kupujemy na potęgę m.in. na stacjach benzynowych; FOT. Arch. RZ
  • W ciągu ostatnich kilkunastu lat popyt na dostępne bez recepty (OTC) wzrósł w Polsce ponad 4-krotnie
  • Wiele osób uważa, iż leki bez recepty można stosować bez ograniczeń kontroli lekarz, gdyż można je łatwo kupić w sklepie i na stacji benzynowej
  • Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować szczególną ostrożność stosując leki OTC i korzystać z porady lekarza w celu uniknięcia niepożądanych skutków - mówi prof. Dorota Wrześniok

Zajmujemy jedno z pierwszych miejsc w Europie pod względem liczby opakowań preparatów farmaceutycznych kupowanych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W ciągu ostatnich kilkunastu lat popyt na dostępne bez recepty (OTC) wzrósł w Polsce ponad 4-krotnie.

Co kupujemy najczęściej?

- Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe, leki na objawy przeziębienia i grypy, witaminy i minerały oraz leki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wyjaśnia dr hab. n. farm. Artur Beberok, prof. SUM z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Zakup leków bez recepty najczęściej spowodowany jest samoleczeniem, wprowadzaniem nowych produktów na rynek farmaceutyczny i ich powszechną reklamą, która jak się okazuje ma ogromny wpływ na wybory pacjentów. Aż połowa z nich kupuje wprowadzony lek na rynek pod wpływem kampanii reklamowych - wskazuje prof. Dorota Wrześniok z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM,

Specjaliści wskazują, że wiele osób uważa, iż leki bez recepty można stosować bez ograniczeń kontroli lekarza czy farmaceuty, gdyż można je łatwo kupić nie tylko w aptece, ale i w sklepie, czy na stacji benzynowej.

Zmniejszenia skuteczności

- Jednak stosowanie tych leków w nadmiernych ilościach, niezgodnie z zaleceniami oraz przyjmowanie tych samych substancji pod postacią różnych nazw handlowych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedawkowania lub zatrucia - tłumaczy prof. Dorota Wrześniok.

- W przypadku nadużywania leków przeciwbólowych, najbardziej widoczne jest uodpornienie organizmu, które wiąże się z tym, że dla osiągnięcia efektu (uśmierzenia bólu) pacjent potrzebuje coraz większych dawek, które musi przyjmować coraz częściej - wskazuje prof. Artur Beberok.

Wiele popularnych leków „na przeziębienie”, czy „na ból zatok” zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, nadczynność tarczycy i choroba wieńcowa.

Kolejnym realnym zagrożeniem, związanym ze stosowaniem preparatów bez recepty, jest wystąpienie szkodliwych reakcji w połączeniu z innymi lekami, zwłaszcza przyjmowanymi w chorobach przewlekłych. Na przykład zażywanie popularnych leków przeciwbólowych może prowadzić do zmniejszenia skuteczności niektórych leków przeciwnadciśnieniowych.

Leki to nie cukierki!

- Wiele popularnych leków „na przeziębienie” zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób np. z nadciśnieniem tętniczym, jaskrą, chorobą wieńcową czy nadczynnością tarczycy - wyliczają specjaliści.

- W związku z tym, osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować szczególną ostrożność stosując leki OTC i korzystać z porady lekarza lub farmaceuty w celu uniknięcia niepożądanych skutków zdrowotnych - tłumaczy prof. Wrześniok.

Jak wyjaśniają specjaliści, leki OTC, jeśli musimy je zażyć, powinny być kupowane w aptece, gdzie są prawidłowo przechowywane. - Poza tym, w aptece pacjent ma możliwość skonsultowania się z farmaceutą na temat ewentualnych przeciwwskazań lub interakcji lekowych. Pamiętajmy - leki, także te dostępne bez recepty, to nie cukierki! - przypomina prof. Wrześniok.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum