Spadają ceny leków biologicznych, zastanówmy się jak wykorzystać te oszczędności

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 28 października 2019 17:55

Ponieważ po wprowadzeniu leków biorównoważnych spada cena leków biologicznych, należy się zastanowić co zrobić, aby dzięki uzyskanym oszczędnościom pacjenci zyskali lepszy dostęp do leczenia w programach lekowych - mówi Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Spadają ceny leków biologicznych, zastanówmy się jak wykorzystać te oszczędności
Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Fot. PTWP

Jak zauważa Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), pojawienie się leków biologicznych biorównoważnych pozwala na upowszechnienie bardzo drogich dotychczas terapii.

Zdaniem prezesa PZPPF, aby zapewnić jak najszybsze objęcie terapiami biologicznymi większej grupy chorych, warto rozważyć przyspieszenie  procedur udostępniania leków biopodobnych. - Tu powinna pojawić się bardzo szybka ścieżka obejmowania tych leków refundacją. Szczególnie, że w programach lekowych prawdziwa efektywna cena, niższa od maksymalnej, jest dopiero formułowana na etapie przetargów szpitalnych, więc będzie jeszcze niższa cena ustalona przez Ministerstwo Zdrowia - podkreśla Grzegorz Rychwalski.

Zaznacza, że potrzeby pacjentów w zakresie leczenia biologicznego są zaspokojone nadal w niewielkim stopniu. - W RZS w Polsce korzysta z programu leczenia biologicznego tylko 1,5 proc. procent chorych, w Irlandii - 75 proc. - podaje przykład ukazujący, jak pilnie potrzebne są zmiany w dostępie do leczenia.

- Oczywiście oszczędności powinny być przenoszone także na inne terapie, które do tej pory nie mogły być refundowane z uwagi na koszty i brak środków w NFZ, ale przede wszystkim należy je przeznaczać dla tych pacjentów, którzy nadal oczekują na leczenie - uważa prezes Rychwalski, dodając, że warto się też zastanowić czy znacznie tańsze już leki biorównoważne nie powinny być, a tak jest w innych krajach, dostępne w aptece.

Pytany o skalę spadku cen leków biologicznych z powodu wygaśnięcia patentów na leki oryginalne podał, że np. w ciągu ostatniego roku cena adalimumabu spadła o 90 proc. a infliksimabu od 2015 r.  - o 63 proc.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum