Solarium to większe ryzyko wystąpienia czerniaka

Autor: LJX/rynekzdrowia.pl • • 09 grudnia 2011 14:51

Zwiększająca się liczba zachorowań na czerniaka, brak świadomości związanej z profilaktyką oraz brak dostępu do nowych terapii - to najważniejsze problemy podkreślane przez członków Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Solarium to większe ryzyko wystąpienia czerniaka
Wcześnie wykryty i wycięty czerniak jest w pełni wyleczalny. - Dlatego podstawę stanowi edukacja społeczeństwa w kierunku profilaktyki - ocenia dr Monika Słowioska z Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie.

Lekarze zwracają uwagę na rozwiązania prawne związane z opalaniem się w solarium. - Wiadomo, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka. Czynnikami, które predysponują do rozwoju czerniaka są: częstość ekspozycji, dawka promieniowania ultrafioletowego, a także wczesne rozpoczęcie tej ekspozycji. Coraz powszechniejsze staje się też uzależnienie od sztucznego opalania - informuje dr Słowioska.


Problemem jest również dostęp do terapii zaawansowanego stadium czerniaka. Prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii widzi rozwiązanie tej sytuacji we wdrożeniu programu terapeutycznego. Dodaje, że projekt takiego programu został złożony do Ministerstwa Zdrowia w sierpniu tego roku.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum