Śląskie: utylizowali leki nadające się do użytku, stracili 300 tys. zł

Autor: Katowice24/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2015 10:36

Marszałek województwa śląskiego przekazał do utylizacji leki o wartości ok. 300 tys. zł. Przejął je po upadłości szpitala i chciał przekazać innej potrzebującej placówce, ale zabroniło mu tego prawo.

Śląskie: utylizowali leki nadające się do użytku, stracili 300 tys. zł
Fot. archiwum

O sprawie w ostatnich dniach napisał portal katowice24.info. Jak wskazuje, w 2012 r. szpital psychiatryczny w Międzybrodziu Bialskim został przejęty przez spółkę pracowniczą. Wcześniej został formalnie zlikwidowany. Pozostały po nim leki znacznej wartości, których właścicielem stało się województwo śląskie. Szpital otrzymał je wcześniej jako darowiznę.

Jak wyjaśnia Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego marszałek chciał jakoś zadysponować tymi lekami, ale nie pozwala na to prawo farmaceutyczne, które zabrania wtórnego obrotu lekami.

Urzędnicy korespondowali w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia i nadzorem farmaceutycznym przez 2 lata. W końcu zdecydowali o utylizacji tych leków, które zdążyły się przeterminować podczas ustaleń z ministerstwem.

Więcej: katowice24.info

 ******

To nie pierwszy taki przypadek, gdy zgodnie z prawem nie jest możliwe nieodpłatne przekazanie leków innej instytucji, choć nie upłynął termin ich ważności.

Jak pisaliśmy (tekst archiwalny z 2011 r.) Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei (SLN) z Krakowa od ponad dwudziestu lat pomaga potrzebującym, których nie stać na kupno leków. Czasy darów od organizacji humanitarnych, wśród których były także leki, jednak się skończyły. Tymczasem - zdaniem organów nadzoru farmaceutycznego - zapewnienie najuboższym dostępu do nieprzeterminowanych leków poprzez ich zbiórkę w domach i oddawanie do aptek jest niezgodne z prawem.

Co roku krakowska przychodnia Stowarzyszenia udzielała blisko 4 tys. świadczeń bezdomnym, nieubezpieczonym, ludziom skrajnie ubogim. Praca lekarzy ma jednak sens jedynie wtedy, gdy pacjenci otrzymają leki za darmo, bo na ich kupno ich nie stać.
 
Prof. Zbigniew Chłap, prezes Zarządu Głównego SLN, dwa lata temu opracował zasady akcji "Humanitarne Apteki Krakowa", dzięki której leki nieprzeterminowane, oddawane przez pacjentów do aptek komercyjnych, zamiast do utylizacji (spalania) trafiałyby do Apteki Darów. Na to jednak nie wyraża zgody Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Czytaj (tekst archiwalny z 2011 r.):Prawo wyklucza dostęp do leków z darów. Czy już jesteśmy aż tak bogaci?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum