Skrócone godziny pracy apteki w Wigilię. WIF odpowiedział na wątpliwości

Autor: LJ • Źródło: WIF Katowice01 grudnia 2021 09:40

Wigilia nie jest zdarzeniem nieprzewidzianym, bowiem występuje co roku w tym samym dniu, zatem właściciel nie powinien samodzielnie skracać godzin pracy apteki, tylko wnioskować o to do rady powiatu - ocenia WIF.

Skrócone godziny pracy apteki w Wigilię. WIF odpowiedział na wątpliwości
Właściciel apteki chce, by jego apteka pracowała w Wigilię krócej? Powinien wnioskować o zmiany do rady powiatu (fot. PTWP)
  • WIF:  jedynym podmiotem legitymowanym do ustalenia rozkładu godzin pracy aptek na terenie danego powiatu jest rada powiatu
  • Samowolne skrócenie godzin pracy placówki powinno być zgłoszone do rady powiatu oraz do WIF
  • Ponadto skrócenie godzin pracy apteki winno być działaniem podjętym na skutek wystąpienia nagłych okoliczności i powinno ono mieć charakter krótkotrwały, doraźny

W drugiej połowie listopada śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym zajął się samowolnym skracaniem godzin pracy apteki.

Przypomniał, że jedynym podmiotem legitymowanym do ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie danego powiatu jest rada powiatu, a wszelkie zmiany w harmonogramie pracy aptek mogą
zostać dokonane jedynie poprzez uchwałę zmieniającą ustalony rozkład godzin pracy aptek.

Praca apteki w święta. "Wigilia nie jest zdarzeniem nagłym, nieprzewidzianym"

Idąc tym torem WIF uznaje, że takiej zmiany nie dokonuje właściciel apteki poprzez samowolne skrócenie godzin pracy placówki.

"Skrócenie godzin pracy apteki winno być - w takim przypadku - działaniem podjętym na skutek wystąpienia nagłych okoliczności i powinno ono mieć charakter krótkotrwały, doraźny, przy czym okolicznościami takimi nie jest np. Wigilia, gdyż nie jest to zdarzenie nagłe, nieprzewidziane (występuje ona co roku w tym samym dniu, zatem podmiot prowadzący aptekę może zorganizować pracę apteki w taki sposób, aby funkcjonowała ona zgodnie z uchwałą rady powiatu lub złożyć wniosek do rady powiatu o zmianę godzin pracy apteki)" - czytamy w informacji inspektora w Katowicach.

A następnie powinien zgłosić tę zmianę do WIF. A co jeśli właściciel apteki nie podejmie tych działań?

- Spowoduje to brak możliwości wprowadzenia zgłaszanych godzin pracy apteki do rejestru zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, punktów aptecznych - informuje WIF.

Były zapytania oraz wątpliwości, więc jest wyjaśnienie

Cztery dni później ten sam Inspektor wydał informację do komunikatu - jak sam określił - w związku z zapytaniami (...) oraz pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wątpliwościami dotyczącymi komunikatu".

Zaznacza, że celem komunikatu było wyłącznie przypomnienie o obowiązujących przepisach prawa dot. określania, zmiany i skracania godzin pracy aptek, nie zaś zanegowanie dotychczasowej praktyki postępowania w przypadku zaistnienia konieczności skrócenia godzin pracy apteki.

Dodaje, że śląski WIF w żaden sposób nie zanegował ani nie skrytykował utrwalonej praktyki ustalania krótszych godzin pracy w Wigilię czy Wielką Sobotę, która w przypadku placówek handlowych jest nawet prawnie usankcjonowana.

"Oczywistym jest, że także apteki w takich szczególnych dniach, jak Wigilia Bożego Narodzenia czy Wielka Sobota będą w większości pracować krócej. Podkreślić należy, że Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach w żaden sposób nie zakwestionował i nie kwestionuje zasadności takiego postępowania" - czytamy w informacji do komunikatu.

Przypomina, że w prawie farmaceutycznym rozróżnia się czynność określania rozkładu godzin pracy aptek od czynności skrócenia godzin
pracy apteki.

Wydając komunikat, inspektor chciał jedynie przypomnieć, że o skróceniu godzin pracy apteki podmiot ją prowadzący powinien poinformować, zaś samodzielne skrócenie godzin pracy nie powinno być traktowane jako zmiana określonego uchwałą rady powiatu rozkładu godzin pracy apteki, ponieważ stanowiłoby to usankcjonowanie nieprzestrzegania aktu prawa miejscowego.

Oba komunikaty w załączeniu.

Nocne dyżury aptek "w narzuconych terminach, pod przymusem i za darmo". Farmaceuci: Nie ma na to zgody

Dyżury aptek: radni traktują farmaceutów jak w czasach poprzedniego ustroju politycznego

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum