Sklepy zielarskie kontra resort zdrowia: będzie pikieta

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2010 10:12

Członkowie Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej, którzy nie zgadzają się z usunięciem setek produktów z listy asortymentu sklepów zielarskich, przygotowują się do pikiety.

Akcję protestacyjną, pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej zapowiadają na 19 maja.

Właściciele sklepów zielarskich zwracają uwagę, że w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, z listy produktów leczniczych pochodzenia roślinnego i zawierających substancje czynne stosowane w lekach o kategorii dostępności OTC sprzedawanych w aptekach bez recepty dłużej niż 5 lat, zniknęło wiele pozycji, stanowiących istotny element obrotu ich placówek.

Przedstawiciele Izby twierdzą, że z jednej strony resort zasłania się troską o zdrowie pacjentów i warunki sprzedaży produktów leczniczych w sklepach zielarskich, a sam wprowadza błędy w wykazie produktów, niedokładnie podając skład leków lub też podając błędy cyfrowe w dawce.

Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie w obecnym kształcie, ze sklepów zielarskich mogą zniknąć np. sole lecznicze, wazelina, Sal Vichy, Sal carolinum, maść kamforowa, szampony lecznicze, pasty do zębów.

– Rodzi to zasadnicze pytania, czy w opinii MZ produkty takie w ogóle zasługują na miano produktów leczniczych i jeśli tak, to jakie dokumenty potwierdzają ich skuteczność kliniczną – pyta Piotr Duda, prezes Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej.

I podaje inny przykład: rutinoscorbinu (tabletki powlekane) i cerutinu w tabletkach. Skład tych produktów leczniczych to: Acidum ascorbicum 100mg+Rutosidum 25mg. W sklepach zielarsko-medycznych może być sprzedawana wit. C, czyli acidum ascorbicum w dawce 100mg i taka dawka jest w rutinoscorbinie.

Kwalifikowanie produktów zawierających 25 mg rutyny i 100 mg witaminy C jako produktów leczniczych jest naruszeniem prawa wspólnotowego. Produkty takie nie wykazują właściwości terapeutycznych ze względu na bardzo niską zawartość rutyny oraz jej niezwykle niską przyswajalność (liczoną w procentach) w przeciwieństwie np. do trokserutyny. GIS dopuszcza stosowanie witaminy C w suplementach diety w ilości 1000 mg. Należy pamiętać, że rutyna (witamina P) to flawonoid pochodzenia roślinnego, pozyskiwany m.in. z ziela gryki (Fagopyrum esculentum) i ruty. Występuje też w kwiecie czarnego bzu (Flos sambuci), pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, szparagach, borówkach, rabarbarze, jerzynach, które niewątpliwie są dość powszechnie spożywaną żywnością. Rutyna wykazuje m.in. właściwości antyoksydacyjne, a zatem typowe dla definicji suplementu diety, który może wykazywać oddziaływanie fizjologiczne. Zgodnie z opinią NIL w suplementach diety można stosować poniżej 50 mg rutyny.

Izba Zielarska krytykuje także tryb prowadzenia konsultacji społecznych. Jej zdaniem zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego resort przyzwala jedynie na konsultacje załączników do projektu, a nie dodatkowo samego projektu.

– Jak wskazywaliśmy w naszych poprzednich uwagach, liczne wady prawne zawiera właśnie projekt rozporządzenia w sprawie wykazów, co skutkuje wadliwością samych załączników. Tym samym zgłaszanie uwag odnośnie samych tylko załączników nie spełnia w pełni roli konsultacji społecznych – mówi Piotr Duda.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum