Sieci przeciwne planowi "apteka dla aptekarza"

Autor: Rynek Aptek/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2016 09:34

Ministerstwo Zdrowia zapowiada plan: "apteka dla aptekarza". Jeśli zostanie zrealizowany nawet 5 tysięcy aptek może zostać zamkniętych. Pomysłu boją się głównie sieci aptek.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada plan: "apteka dla aptekarza". Fot. archiwum

Wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda w niedawnym wywiadzie dla Rynku Aptek zapowiedział, że resort szykuje zmiany w prawie. Ma zaproponować, żeby co najmniej 51 proc. udziałów w aptece miały osoby z tytułem magistra farmacji.

Dla rynku to prawdziwa rewolucja. Niezależne indywidualne apteki i mikrosieci (do pięciu placówek) to ponad 2/3 rynku, a co trzecia należy do sieci, gdzie o własności farmaceuty nie ma mowy. Dlatego nie dziwi ostry protest, który trafił do resortu - przypomina Rzeczpospolita.

Pomysłu boją się apteczne sieci. Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zrzeszającego sieci apteczne wyjaśnia, że sieciowcy mają nadzieję, że ministerstwo się z tego pomysłu wycofa.

Ostrożnie licząc, ustawie podlegać będzie 5 tys. aptek, czyli wywłaszczenie dotknie majątku wartego 5 mld zł. I zatrudniającego kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Piskorski ostrzega też, że taką kwotę będzie musiał zapłacić Skarb Państwa.

Projekt ma zostać zaprezentowany w sierpniu, a ustawa obowiązywać od stycznia 2017 r.

Więcej: www.rynekaptek.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum