Sieci aptek, które nie płacą podatków, mają 7,3 mld zł obrotów rocznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 08:15

Najwięksi dystrybutorzy leków mają miliardowe obroty, ale skąpią fiskusowi - czytamy w czwartkowej (10 maja) "Rzeczpospolitej".

Dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów wykazały, że największe sieci zapłaciły groszowe podatki za 2016 r. Fot. Archiwum

Jak podaje dziennik, dane podatników CIT, które opublikowało Ministerstwo Finansów, wywołały burzę na rynku aptecznym. Okazało się, że największe sieci zapłaciły groszowe podatki za 2016 r.

Tak było w Polskiej Grupie Farmaceutycznej (apteki Dbam o Zdrowie), Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja (apteki Hebe), Super-Pharm Poland (sieć Super-Pharm) i BRL Center Polska (Dr.MAX). Centrala Farmaceutyczna Cefarm (apteki Cef@rm 36,6) owszem, zapłaciła, ale tylko 351 tys. zł, z kolei CIT od Ziko Apteka sięgnął 989 tys. zł. Na tym tle zobowiązania dwóch spółek zarządzających aptekami Gemini (i to tylko za dwa miesiące 2016 r.) wydają się wielkie - w sumie 5,7 mln zł.

- Sieci, które nie płacą nawet grosza podatków, mają 7,3 mld zł obrotów rocznie. To jedna czwarta rynku - komentuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, reprezentującej aptekarzy.

- Sytuacja jest co najmniej niepokojąca. Nieprzypadkowo niemal wszystkie z nich to kapitał zagraniczny - dodaje.

Marcin Piskorski, prezes reprezentującego sieci Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet odpowiada, że dane z resortu finansów dotyczą tylko kilku sieci aptecznych z ponad 400 w Polsce.

- Nie można wyciągać wniosków dotyczących całej branży na podstawie szczątkowych informacji - zaznacza i podkreśla, że lata 2016-2017 to okres najintensywniejszego rozwoju sieci aptek w historii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum