Servier: podwajamy wkład w zakład produkcji leków. Warszawski Anpharm stanie się globalną fabryką

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia02 września 2021 14:52

Dostaliśmy kilka dni temu potwierdzenie, że czeka nas ogromna inwestycja w Polsce, która podwaja nasz wkład w zakład produkcyjny. W ciągu następnych 5 lat zainwestujemy kolejne 220 mln zł - mówi Joanna Drewla, dyrektor generalna Servier Polska.

Dostaliśmy kilka dni temu potwierdzenie, że czeka nas ogromna inwestycja w Polsce, która podwaja nasz wkład w zakład produkcyjny. W ciągu następnych 5 lat zainwestujemy kolejne 220 mln zł - mówi Joanna Drewla (fot. LJ)
  • 866 mln zł - tyle w ciągu 29 lat firma Servier zainwestowała w Polsce
  • To środki ulokowane w rozwój produkcji, działalność naukowo-badawczą, profilaktykę i edukację zdrowotną, a także w pracowników
  • Łączna wartość inwestycji Grupy Servier w Zakład Produkcyjny Anpharm wynosi ponad 195 mln zł

- Największe nakłady są w dziedzinie naukowo-badawczej, ponieważ taki jest nasz profil. Tu inwestycje sięgają prawie 400 mln zł. Na drugim miejscu jest inwestycja w środki trwałe, w tym produkcję leków - 385 mln zł. Pozostałe 85 mln to inwestycje w profilaktykę i edukację zdrowotną - opisywała Joanna Drewla, dyrektor generalna Servier Polska podczas prezentacji "Raportu Wpływu Grupy Servier w Polsce" (2 wrzesnia br.).

Servier: pokrywamy 100 procent zapotrzebowania krajowego w leki

W Polsce ulokowany jest piąty co do wielkości zakład produkcyjny Servier na świecie – Anpharm.

- Od 1992 lat rozwijamy sektor produkcyjny w Polsce. 20 lat temu zaczynaliśmy od pół miliona opakowań leków, obecnie produkujemy rocznie 53 mln opakowań. Pokrywamy 100 procent zapotrzebowania krajowego. To oznacza 1,6 mln pacjentów, którzy codziennie biorą leki pochodzące z polskiej fabryki Serviera - dodała.

Są to głównie leki kardiologiczne, diabetologiczne i psychiatryczne.Dzięki inwestycjom, w ciągu dwóch dekad liczba zatrudnionych w fabryce osób zwiększyła się ponad 2-krotnie. Dotychczasowa łączna wartość inwestycji Grupy Servier w Zakład Produkcyjny Anpharm wynosi ponad 195 mln zł.

Pozostała część produkcji trafia na eksport, który systematycznie rośnie. Liczba eksportowanych opakowań leków osiąga obecnie poziom 63% całkowitej produkcji warszawskiego przedsiębiorstwa.

Produkcja leków odbywa się z korzystaniem z substancji czynnych (API) w całości pochodzących z fabryk europejskich.

Z fabryki regionalnej na globalną

Te inwestycje są ciągłe, wieloletnie. - Zaczęliśmy od linii blistrujących, potem pojawiły się linie butelkowe. Następnie zainwestowaliśmy w unikalną linię produkcyjną tzw. PDA (Administrated Doses Preparation), która pozwala na pakowanie pojedynczych tabletek. Takich linii nie ma zbyt wielu w Polsce, a nawet na świecie. Jesteśmy jedyną fabryką w naszej Grupie, która ją posiada. System pojedynczych dawki leków dla pacjenta jest wykorzystywany w szpitalach czy domach późnej starości - wyjaśniała szefowa Serviera.

Zapowiedziała też kolejną inwestycję.

- Dostaliśmy kilka dni temu potwierdzenie, że czeka nas ogromna inwestycja w Polsce, która podwaja nasz wkład w zakład produkcyjny. W ciągu następnych 5 lat zainwestujemy kolejne 220 mln zł.

- To pozwoli nam przekształcić naszą fabrykę, która jest teraz graczem regionalnym, na fabrykę globalną. W zakresie niektórych leków będziemy obsługiwać cały świat i wysyłać leki na 80 światowych rynków - mówiła Joanna Drewla.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum