Serie kropli Polcrom i szczepionki Euvax B wycofywane z rynku

Autor: Polska Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 10:14

Krople do nosa oraz szczepionka przeciwko żółtaczce znikają z aptek i stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Na wniosek producentów inspektor farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży aerozol do nosa Polcrom 2% z serii 01YE0608 z datą ważności do czerwca 2011 roku. Producentem leku jest Polfa Warszawa. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia, że krople były mętne, a powinny być przezroczyste. Nie stwarzało to zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów, ale nie odpowiadało specyfikacji.

Dobrowolną decyzję o wycofaniu koreańskiej szczepionki dla dzieci Euvax B, którą podaje się przeciwko żółtaczce typu B, podjęła firma LG Life Sciences Poland sp. z o.o. Chodzi o serię numer UVA 08011 z datą ważności do marca 2011 roku. Zawiesina, która znajdowała się w fiolce szczepionki, nie była jednolita.

- Seria UVA08011 liczyła 217710 sztuk, z czego ponad połowa została już pewnie zużyta - informuje Andrzej Popławski, pełnomocnik zarządu firmy. - Niehomogenność dotyczy zaledwie kilku sztuk i jest prawdopodobnie wynikiem przemrożenia produktu, pewnie w czasie transportu. Trudno stwierdzić, czy doszło do tego w drodze z Korei do Polski czy w toku dystrybucji na terenie kraju. Na podstawie naszych urządzeń monitorowania temperatury możemy wykluczyć błąd po naszej stronie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum