Seria leku wycofana z obrotu. Leczy uzależnienie od nikotyny

Autor: oprac. LJ • Źródło: GIF28 grudnia 2021 07:00

Z obrotu zostaje wycofana seria leku stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Produkt nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie parametru zawartości zanieczyszczeń.

GIF wycofuje serię leku. Nie należy stosować tego preparatu (fot. LJ)
  • GIF wycofuje z obrotu i stosowania serię leku Tabex
  • Seria produktu nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie parametru zawartości zanieczyszczeń (w zakresie zawartości N – formylcitisine)
  • Preparat jest stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny

Spór w środowisku lekarzy o papierosy podgrzewane. "Teza nie do przyjęcia"

Ponad 20 leków wycofano z aptek LISTA Sprawdź, czy masz je w domu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu i stosowania lek Tabex (Cytisinum),

  • 1,5 mg, tabletki powlekane,
  • numer serii: 31120, termin ważności: 11.2022
  • podmiot odpowiedzialny: Sopharma Warszawa sp. z o.o.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął protokół z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków, z którego wynika, że badana próbka produktu nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie parametru zawartości zanieczyszczeń (w zakresie zawartości N – formylcitisine).

W wyniku złożonych wyjaśnień podmiot odpowiedzialny Sopharma potwierdził uzyskany wynik i poinformował o potrzebie wycofania z obrotu na terenie całego kraju serii tego leku.

W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu.

Co z różnicowaniem opakowań leków? RPP interweniuje, przepisów brak

Lek z zawartością cytyzyny w leczeniu uzależnienia od nikotyny

Lek zawiera cytyzynę. Jest stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie produktu pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny.

Końcowym celem stosowania leku Tabex jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Jedno opakowanie preparatu Tabex (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia to 25 dni.

Osoba paląca powinna definitywnie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5 dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa.

Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy rozpocząć leczenie ponownie.

Gdy radiochemioterapia traci element jednoczasowości, mamy gorsze wyniki leczenia

Kiedy lek Tabex nie powinien być stosowany

Tabex powinny przyjmować tylko osoby z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu. Pacjent powinien wiedzieć, że przyjmowanie preparatu i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do wzmożenia działań niepożądanych nikotyny.

Preparat należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnic i innych chorób naczyń obwodowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, niektórych postaci schizofrenii, niewydolności nerek i wątroby.

Ponieważ lek zawiera laktozę, nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Lek na nadciśnienie i niewydolność serca wycofany z obrotu. GIF wydał komunikat

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum