Senat: należy od nowa zbudować pozycję aptek i farmaceutów

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia   • 13 stycznia 2016 13:35

Senatorowie są przerażeni sytuacją ekonomiczną aptek w Polsce i dotychczasową niewydolnością systemu. Nie można pozwolić na makdonalizację rynku aptek - przekonywał w środę (13 stycznia) podczas senackiej Komisji Zdrowia Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA.

Senat: należy od nowa zbudować pozycję aptek i farmaceutów. Fot. Wikimedia Commons

Polska lokuje się w dolnym rejestrze ekonomicznym, a średnia sprzedaż w aptekach jest jedną z najniższych w UE - mówił Stanisław Kasprzyk, ekspert rynku farmaceutycznego.

To prawda, że liczba aptek w Polsce systematycznie rosła i ten trend się nadal utrzymuje, ale nastąpiła dominacja sieci. Powoduje to, że to właśnie apteki sieciowe odpowiadają za wzrost aptek. Natomiast spada liczba aptek indywidualnych. W Polsce obecnie jest na rynku 360 sieci, co daje 36,6 proc. ogólnej liczby.

Statystycznie apteki w sieci sprzedają 50 proc. więcej niż apteki indywidualne. W odpowiedzi na sieci, apteki indywidualne zaczęły się konsolidować, tworzyć własne organizacje skupiające je.

Zdaniem eksperta jest to jedna z pochodnych wadliwej ustawy refundacyjnej, pogarszającej sytuację aptek indywidualnych. Wzmocniła się natomiast pozycja uprzywilejowania sieci w stosunku zarówno do pacjenta, jak i do działań marketingowych.

Na złą sytuację wpływa zmiana marży z degresywnej na marżę od limitu - takiego zapisu, zdaniem Kasprzyka nie ma w żadnym innym kraju UE. Kolejne to sztywne ceny i sztywne marże oraz częste zmiany na rynku leków refundowanych.

- To wszystko ma jeden aspekt, że wprowadziło erozję marży w łańcuchu dystrybucyjnym - mówi ekspert. - Zmiana ustawy refundacyjnej obniżyła wartość kwoty marży w łańcuchu dystrybucji.

Zdecydowanie obniżyła się dynamika rynku. Natomiast częste zmiany cen leków refundacyjnych zaburzyły zarządzanie magazynem - zarówno po stronie hurtu, jak i detalu. Powoduje to sytuacje odwrotną do dotychczasowej, gdzie to pacjent szukał najtańszego leku, obecnie szuka leku w ogóle. Bo nie wszystkie apteki mają pełen asortyment.

Nastąpiło obniżenie wartościowe leków refundowanych. W ciągu 3 lat spadek sprzedaży leków refundowanych o 7,1 mld zł.

W podsumowaniu Kasprzyk wskazał, że wprowadzenie ustawy refundacyjnej wpłynęło negatywnie na sytuację ekonomiczną aptek. To z kolei doprowadziło do dalszego tzw. usieciowiania i tworzenia łańcucha dystrybucyjnego, a w efekcie konsolidacji rynku własnościowego, jak i w ramach aptek indywidualnych.

- Tworzenie marży w Polsce nie odpowiada standardom europejskim. U nas marże tworzy się od limitu, natomiast w UE nastąpiła zmiana polegająca na odstąpieniu od prostych systemów marżowych na rzecz zabezpieczenia rynku aptecznego - tworzy się systemy oparte na tzw. opłacie dyspensyjnej, czyli ustalonej kwocie, którą płaci pacjent za wydanie leku, bez względu na to, czy lek jest tańszy, czy droższy - zauważa ekspert.
Poza tym zmieniła się sytuacja na rynku, mamy coraz więcej leków tańszych generycznych, natomiast coraz więcej drogich leków specjalistycznych. Te leki drogie najczęściej do aptek nie trafiają.

Czytaj: www.rynekaptek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum