Senat: bez poprawek do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2019 17:35

Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, rozszerzającej o leki bez recepty katalog produktów leczniczych, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

Senat: bez poprawek do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało w piątek (2 sierpnia) 79 senatorów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z uchwaloną w kwietniu nowelizacją Prawa farmaceutycznego podmioty inne niż pacjenci lub placówki lecznicze mogą zaopatrywać się w aptece ogólnodostępnej wyłącznie w leki dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych lub w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego. Chodziło o przeciwdziałanie nieprawidłowościom w obrocie produktami leczniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. odwróconego łańcucha dystrybucyjnego. Polega on na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego (np. z aptek) przez hurtownie farmaceutyczne, które odsprzedają je za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej (dotyczy to leków refundowanych).

Na potrzebę zmiany uchwalonych w kwietniu przepisów wskazywali m.in. Naczelna Izba Aptekarska i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich zdaniem uniemożliwiły one innym podmiotom niż pacjenci, m.in. domom pomocy społecznej, żłobkom i przedszkolom zakupu leków bez recepty, wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości, które do tej pory kupowały dla swoich podopiecznych.

Obecna nowelizacja rozszerza katalog leków, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą. Zgodnie z nią podmioty inne niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą, będą mogły kupować wszystkie produkty lecznicze dostępne bez recepty (OTC), z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających substancje psychoaktywne. Jak wyjaśniono w projekcie tej nowelizacji - przygotowanym przez rząd - chodzi o to, by nie ograniczać możliwości zaopatrywania się przez podmioty gospodarcze w aptece w takie leki, "którymi obrót nie rodzi ryzyka nadużyć".

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum