Sejmowa komisja zdrowia o dostępie niepełnosprawnych do leków przez internet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2018 17:32

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia szeroką dyskusję wywołał zapis, który ma umożliwić osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności zakup leków przez internet.

Wiceminister podzielił opinię wiceszefa NRA, że nie wszystkie leki powinny być sprzedawane przez internet. Fot. PTWP

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) Marek Tomków wyraził przekonanie, że możliwość sprzedaży leków na odległość wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami dla pacjentów.

W jego ocenie projektowana ustawa nie zapewnia np. odpowiedniego przewozu leków i może doprowadzić do tego, że np. firma kurierska dostarczy przesyłkę innej osobie niż adresat. Zarzucił autorom projektu, że otworzy on szersze możliwości wywozu leków z Polski. Podobne obawy wyrażali również posłowie opozycji.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wyjaśniając sprawę wysyłkowej sprzedaży leków dla osób niepełnosprawnych, wskazał, że wykorzystane zostaną już istniejące przepisy dotyczące wysyłkowej sprzedaży leków "nie na receptę". Zapisy te mają regulować realizację e-recept na odległość.

Wiceminister podzielił opinię wiceszefa NRA, że nie wszystkie leki powinny być sprzedawane przez internet. Zapowiedział konsultacje z Radą w tej sprawie.

Odpowiadając na zarzuty, że sprzedaż wysyłkowa może zwiększyć liczbę leków wywożonych za granicę, podkreślił, iż e-recepty umożliwią monitorowanie w czasie rzeczywistym tego, jakie leki i gdzie zostaną sprzedane.

PAP - Wojciech Kamiński

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum