Sejm uchwalił nowelę ustawy dot. kupowania leków przez podmioty gospodarcze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 15:50

Sejm uchwalił w piątek (19 lipca) nowelizację ustawy dot. Prawa farmaceutycznego. Głównym celem projektu nowelizacji jest rozszerzenie katalogu leków, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Sejm uchwalił nowelę ustawy dot. kupowania leków przez podmioty gospodarcze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ostatnio przyjęte zmiany w Prawie farmaceutycznym sprawiały, że niektóre przepisy były niejednoznaczne. Chodzi o przepisy dotyczące dostawy i możliwości kupowania produktów leczniczych przez inne podmioty niż pacjenci. Te podmioty to m.in. domy pomocy społecznej, żłobki, przedszkola, które zakupywały do tej pory produkty lecznicze dla swoich podopiecznych.

W omawianym projekcie zaproponowano umożliwienie tym podmiotom zaopatrywanie się w leki dostępne bez recepty, którymi obrót nie rodzi ryzyka nadużyć.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne głosowało 410 posłów, 7 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z uchwaloną w kwietniu nowelizacją Prawa farmaceutycznego podmioty inne niż pacjenci lub placówki lecznicze mogą zaopatrywać się w aptece ogólnodostępnej wyłącznie w leki dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych lub w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego.

Na potrzebę nowelizacji uchwalonych w kwietniu przepisów wskazywali m.in. Naczelna Izba Aptekarska i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich zdaniem, uniemożliwiły one m.in. domom pomocy społecznej i szkołom zakup wielu leków bez recepty, wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości.

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum