Sejm: posłowie za większym wykorzystaniem potencjału zawodowego farmaceutów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2020 17:22

Farmaceuci będą wspierać lekarzy w zakresie farmakoterapii pacjentów - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którym we wtorek pracowała sejmowa Komisja Zdrowia.

Sejm: posłowie za większym wykorzystaniem potencjału zawodowego farmaceutów
Apteka powinna być czymś więcej, niż tylko miejscem sprzedaży leków; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W czasie wtorkowego (6 października), czterogodzinnego posiedzenia komisja omówiła sprawozdanie podkomisji i pracowała nad projektem, do którego zgłoszono poprawki. Za przyjęciem całości projektu było 22 posłów komisji, 2 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Omawiając sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, jej przewodniczący Paweł Rychlik (PiS) podnosił, że celem regulacji jest realizacja zapisów zawartych w dokumencie "Polityka lekowa na lata 2018-2022" w zakresie, w jakim dotyczą spraw związanych z usługami świadczonymi przez farmaceutów, a także uregulowanie zasad wykonywania tego zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. kwestii szkoleń i doskonalenia zawodowego.

Rychlik akcentował, że "aktualna sytuacja demograficzna w Polsce przyczynia się do przeciążenia systemu, przede wszystkim podstawowej opieki zdrowotnej i dlatego zasadne jest lepsze wykorzystanie potencjału zawodowego farmaceutów, którzy dziś pełnią funkcje związane z dystrybucją leków".

W czasie posiedzenia komisji poparcie większości zyskała poprawka Rajmunda Millera (KO), aby w definicji "usługi farmacji klinicznej" określenie "wsparcie lekarza prowadzącego leczenie w kształtowaniu planu lekowego danego pacjenta" zastąpić "wsparciem lekarza prowadzącego leczenie w zakresie farmakoterapii".

Poseł Miller uzasadniał, że pojęcie plan lekowy pacjenta nie zostało w projekcie zdefiniowane, a obecnie lekarz nie ma obowiązku tworzenia takiego planu.  - Użycie tego określenia w ustawie mogłoby mylnie sugerować, że istnieje ustawowy obowiązek lekarza do tworzenia planu lekowego dla każdego pacjenta - mówił.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ocenił, że przepis projektu jest wystarczający i dobrze oddaje współpracę farmaceuty z lekarzem prowadzącym daną terapię. Większość komisji poparła jednak poprawkę.

Wątpliwości co do części przepisów projektu podnosiły w ostatnich dniach m.in. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Ich zdaniem w czasie prac w podkomisji do projektu trafiły zapisy, umożliwiające Inspekcji Farmaceutycznej arbitralną decyzją urzędniczą zamknąć każdą hurtownię farmaceutyczną, aptekę i punkt apteczny.

W uzasadnieniu projektu, który jest przedłożeniem rządowym, podnoszono, że dzięki regulacji wzrośnie rola i pozycja farmaceutów - będą mogli brać znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i z farmakoterapią.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum