Sejm: nie ma decyzji w sprawie dostępu hurtowni do leków

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2014 16:57

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji zdrowia (6 listopada), która miała przyjąć oprawkę w sprawie zrównania dostępu wszystkim hurtowniom do leków od producentów, zakończyło się odroczeniem dyskusji na ten temat.

Sejm: nie ma decyzji w sprawie dostępu hurtowni do leków

 

Chodziło o rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, w tym poprawkę zgłoszoną przez Naczelną Radę Aptekarską, w brzmieniu:

"Podmiot odpowiedzialny wytwórca lub importer produktów leczniczych obowiązany jest zapewnić przedsiębiorcy prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną stałe dostawy produktów leczniczych w szczególności refundowanych produktów leczniczych objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcą zezwolenia w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów".

Poziom dyskusji był tak "zróżnicowany", iż przewodnicząca podkomisji, posłanka Janina Okrągły, złożyła wniosek o przerwę do czasu zwołania kolejnego posiedzenia.

Poseł Czesław Hoc zaś był tak zbulwersowany nielegalnym procederem wywozu leków i skalą zjawiska, iż zaapelował do komisji zdrowia o złożenie zawiadomienia w tej sprawie do ABW.

Przeciwnicy rozwiązania wskazują, że ta zmiana nie wpłynie za poprawę dostępności do leków.

- Już obecnie prawo zobowiązuje firmy do zapewnienia stałych dostaw produktów leczniczych w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Jednak nie ma fizycznej możliwości realizacji każdego zamówienia, jakie zostaje zgłoszone do wytwórcy czy podmiotu odpowiedzialnego. Dostawy mają zapewniać potrzeby pacjentów na danym rynku - zauważa mec. Ewa Rutkowska z Infarmy.

Zdaniem producentów, prowadzi to do sytuacji, że firmy będą musiały stale uzupełnić braki leków, które - z powodu niższych cen - będą stale wyjeżdżać z Polski. Jak zaznaczają, oczekują kompleksowego rozwiązania problemu. - Propozycja samorządu aptekarskiego nie zapewni dostępności, a jedynie spowoduje jeszcze wywóz na jeszcze zwiększą skalę - twierdzą.

Więcej: http://www.rynekaptek.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum