Sejm: komisja nie zajęła się prawem farmaceutycznym, bo zabrakło strony społecznej

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: LJ/Rynek Aptek   • 09 maja 2018 15:16

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, która miała zająć się w środę (9 czerwca) rozpatrzeniem sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne, została przerwana. Powód: brak na sali przedstawicieli strony społecznej.

Tuż po otwarciu posiedzenia komisji, jej przewodniczący, Bartosz Arłukowicz stwierdził, że jest kworum, ale po raz kolejny doszło do sytuacji, że na sali zabrakło większości przedstawicieli strony społecznej. Na obrazie wideo widoczny był jedynie m.in. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i jej radca prawny, Krzysztof Baka.

Jak zaznaczył Arłukowicz, inni przedstawiciele strony społecznej, m.in. z powodów formalnych, nie zostali wpuszczeni do Sejmu. - Ponieważ ustawa nie ma trybu pilnego, proponuję przełożyć to głosowanie. To jest jednak prawo farmaceutyczne. Uważam, że powinniśmy je omawiać przy pełnej przejrzystości i klarowności naszych obrad. Mam listę 37 osób, które chciały wejść, a nie weszły - powiedział Arłukowicz.

Złożył propozycję, by przełożyć posiedzenie komisji na inny termin, kiedy strona społeczna będzie mogła przysłuchiwać się pracom komisji.

Przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej, poseł Krzysztof Ostrowski, argumentował, że nie widzi powodu do przekładania posiedzenia: - Podkomisja procedowała, udało nam się osiągnąć porozumienie, nie było żadnych głosów przeciw, były przyjęte cztery poprawki i generalnie osiągnęliśmy konsensus. Jest tam mało rzeczy, które wzbudzają emocje i kontrowersje.

- Dlatego szkoda by było jeszcze raz się spotykać, kiedy na tym posiedzeniu podkomisji była duża zgodność - dodał.

Posłanka Elżbieta Radziszewska przyznała, że faktycznie prace podkomisji były merytoryczne, ale były też kontrowersje: - Jeżeli dzisiaj na sali mamy tylko tych, którzy mają stałe przepustki, a nie mamy tych, którzy mieli je wtedy, kiedy tę materię omawialiśmy i głosy były rozbieżne, to uważam, że skoro to prawo farmaceutyczne, które jest związane z prawem europejskim, czekało tyle miesięcy, to jeszcze może poczekać jeszcze kilka tygodni - zaznaczyła Radziszewska.

Przewodniczący przeprowadził głosowanie, czy przełożyć posiedzenie komisji i odłożyć głosowanie do czasu, aż strona społeczna będzie mogła uczestniczyć w posiedzeniu komisji. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się dziewięciu posłów. Przeciw było ośmiu.

Oczekiwane efekty przedłożonej przez ministra zdrowia noweli to, jak wskazują jej inicjatorzy, lepsza ochrona zdrowia publicznego przez wzmocnienie nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi, ograniczenie wywozu leków za granicę, by zwiększyć ich dostępność dla pacjentów w Polsce, oraz lepszy dostęp do nowych terapii lekowych.

Proponowane zmiany obejmą częściowe wdrożenie dyrektywy w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Źródło: rynekaptek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum