×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ściąga dla farmaceutów. Lista leków najczęściej kupowanych w Ukrainie po polsku

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia16 marca 2022 13:34Aktualizacja: 16 marca 2022 14:34

Powstała lista leków, które Ukraińcy najczęściej kupowali w swoich aptekach. Lista pozwala powiązać ukraińskie nazwy handlowe leków z nazwami międzynarodowymi.

Ściąga dla farmaceutów. Lista leków najczęściej kupowanych w Ukrainie po polsku
  • Serwis Pharmedio.pl przedstawił listę 150 najczęściej kupowanych w ukraińskich aptekach leków wraz z ich wymową i nazwą substancji czynnej
  • Przygotowała ją farmaceutka z Ukrainy
  • Jeśli zatem do apteki przychodzi ukraiński pacjent, pokazuje opakowanie lub wymienia nazwy, które zna, farmaceuta może mu pomóc, sięgając do ściągi

Lista leków pomoże podczas obsługi pacjentów z Ukrainy

Coraz więcej osób - uchodźców z Ukrainy, odwiedza polskie apteki. Barierą w komunikacji jest język. Ale też fakt, że czasem leki, które znają Ukraińcy, w Polsce występują pod innymi nazwami handlowymi. 

- W takiej sytuacji mamy dużą trudność w komunikacji z pacjentem, gdyż nie wiemy czego tak naprawdę potrzebuje pacjent" – informuje mgr farm Marek Reimann farmaceuta i redaktor naczelny serwisu edukacyjnego dla farmaceutów Pharmedio.pl.

Aby wesprzeć farmaceutów, serwis przygotował we współpracy z farmaceutami ukraińskimi listę 150 najczęściej kupowanych w ukraińskich aptekach leków wraz z ich wymową i nazwą substancji czynnej.

Jeśli zatem do apteki przychodzi ukraiński pacjent, pokazuje opakowanie lub wymienia nazwy, które zna, farmaceuta może mu pomóc, sięgając do ściągi.

Gdy pacjent z Ukrainy potrzebuje leku często lista stworzona przez farmaceutkę z Ukrainy może być pomocna. Zawiera nazwy 150 leków zapisane cyrylicą i fonetycznie. Ponadto są tam substancje czynne oraz status leku Rx/OTC w Ukrainie.

Wydruk będzie znaczną pomocą podczas obsługi pacjentów z Ukrainy.

Kilka dni temu również Krajowi Producenci Leków udostępnili listę leków refundowanych w Ukrainie. Lista pozwala powiązać ukraińskie nazwy handlowe leków z nazwami międzynarodowymi. Może być pomocna przy wystawianiu i realizacji recept oraz kontynuacji leczenia w Polsce.

Lista leków refundowanych w Ukrainie zawiera 293 pozycji leków.

Polpharma przygotowała także zestawienie nazw substancji czynnych po polsku i ukraińsku.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze