×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ŚIA pyta MZ i NFZ: co z receptami refundowanymi o numeracji innej niż wymagana?

Autor: ŚIA/Rynek Zdrowia03 stycznia 2012 13:55

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Piotr Brukiewicz i wiceprezes Stanisław Piechula zaapelowali do ministra zdrowia i prezesa NFZ o wyjaśnienie w sprawie możliwości realizacji w 2012 r. recept refundowanych z numeracją niezgodną z rozporządzeniem.

ŚIA pyta MZ i NFZ: co z receptami refundowanymi o numeracji innej niż wymagana?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piśmie skierowanym do Bartosza Arłukowicza oraz Jacka Paszkiewicza czytamy, "że w 2012 roku może dojść do paraliżu w realizacji recept z uwagi na złą numerację niezgodną z nowym rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich". Przedstawiciele ŚIA pytają decydentów, czy zarówno resort, jak i Fundusz zalecają akceptowanie takich recept. W przeciwnym wypadku Izba będzie zmuszona poinformować apteki, by nie realizowały zniżkowo recept wystawianych w 2012 r., których numeracja nie będzie odpowiadała wymaganiom nowego rozporządzenia.

Obecnie w aptekach wszystkie recepty posiadają starą numerację zaczynającą się od numeru oddziału NFZ, a nie od 00 lub 01, jak wymaga nowe rozporządzenie. Nie ma też zarządzenia prezesa NFZ, którego obowiązkiem było część nowego numeru określić. Jedynie recepty na starych drukach wystawione przez lekarzy w grudniu 2011r. spełniają zasadę numeracji recept, czyli posiadają numer recepty zgodny z rozporządzeniem.

Wszystkie recepty na starych drukach, ale już wystawiane w styczniu, powinny posiadać 22-cyfrowy numer recepty, rozpoczynający się od cyfr 00 oznaczający właśnie to, że jest to stary druk, stosowany w nowym 2012 roku. Wszystkie recepty na nowych drukach muszą już posiadać numerację 22-cyfrową rozpoczynającą się od 01, co wskazuje na nowy druk recepty według nowego rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum