Rzecznik MZ: od dawna toczą się rozmowy o powstaniu fabryki frakcjonowania osocza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2020 12:16

Od dawna toczą się rozmowy na temat powstania fabryki frakcjonowania osocza, niestety pandemia koronawirusa zatrzymała cały proces logistyczny jej tworzenia, ale na pewno jest ona bardzo potrzebna - powiedział w czwartek (23 kwietnia) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Fot. archiwum

Andrusiewicz, pytany w czwartek na konferencji prasowej, czy w Polsce ma szansę powstać fabryka osocza krwi, odparł, że tak.

- Od dawna toczą się rozmowy na temat tego, żeby ta fabryka powstała. W związku między innymi z dużą liczbą pozyskań osocza, którą mieliśmy tak naprawdę do momentu epidemii. To było milion trzysta jednostek rocznie - powiedział rzecznik MZ.

Według niego, niestety, pandemia koronawirusa zatrzymała cały proces logistyczny tworzenia fabryki frakcjonowania osocza. - Więc musimy teraz uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Na pewno taka fabryka jest bardzo potrzebna - ocenił Andrusiewicz.

Temat powstania w Polsce fabryki frakcjonowania osocza pojawił się teraz w mediach m.in. w związku z nadziejami, jakie są związane z badaniami nad terapią polegającą na stosowaniu przeciwciał z osocza krwi osób, które przeszły COVID-19. Zawierające przeciwciała osocze jest podawane chorym na COVID-19.

Jak już pisaliśmy 17 kwietnia, minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał zespół, który ma przygotować rekomendacje dotyczące koncepcji frakcjonowania osocza. Polska nie ma fabryki frakcjonowania osocza. Gotowe produkty lecznicze wytworzone z osocza kupowane są od dostawców.

W składzie zespołu znaleźli się m.in. dyrektor Narodowego Centrum Krwi; konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej; konsultant krajowy w dziedzinie hematologii; trzech przedstawicieli regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa; przedstawiciele ministerialnych departamentów: Oceny Inwestycji, Polityki Lekowej i Farmacji oraz Budżetu i Finansów; reprezentant Głównego Inspektora Farmaceutycznego, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia, dwie osoby z Narodowego Centrum Krwi oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jesienią ub.r. Ministerstwo Zdrowia informowało, że w resorcie prowadzone są prace analityczne, które mają na celu opracowanie rozwiązań prawnych i mechanizmów organizacyjnych zwiększających efektywność wykorzystania osocza pochodzącego od polskich dawców.

PAP - Edyta Roś, Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum