Rzecznik MZ: deksametazon stosowany w Polsce od dłuższego czasu w leczeniu COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2020 13:15

Deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu, stosowany w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów COVID-19 - powiedział w środę (17 czerwca) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: deksametazon jest stosowany w Polsce od dłuższego czasu w leczeniu COVID-19

Odniósł się w ten sposób do informacji WHO dot. stosowania specyfiku w leczeniu COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19 i ogłosili go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw tej chorobie została potwierdzona klinicznie.

Rzecznik pytany o lek zaznaczył, że deksametazon jest stosowany w Polsce od dłuższego czasu i nie jest lekiem antywirusowym, lecz przeciwzapalnym, choć stosowany jest w Polsce od początku epidemii do leczeniu objawowym chorych z COVID-19.

- To jest lek przeciwzapalny stosowany m.in. w leczeniu schorzeń reumatoidalnych czy chorób skóry. Nie jest niczym nowym. Jest produkowany przynajmniej w trzech polskich firmach. Dostępny na rynku. Tani - podkreślił.

PAP - Klaudia Torchała

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum