Rząd powinien prowadzić działania zapewniające ciągłość dostaw leków

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia   • 25 grudnia 2019 15:22

W kończącym się roku w wyniku zmiany przepisów przyjętych przez Parlament Europejski firmy będą mogły eksportować odpowiedniki leków chronionych dodatkowymi świadectwami na rynki, gdzie przepisy te nie obowiązują oraz wprowadzać je do europejskich aptek zaraz po wygaśnięciu tej ochrony. Wyrówna to warunki konkurowania wytwórców europejskich z amerykańskimi i azjatyckimi - mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków (PZPPF).

Rząd powinien prowadzić działania zapewniające ciągłość dostaw leków
Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków; FOT. PTWP

Jednak 2019 to przede wszystkim rok, w którym rząd nadal nie podejmował konkretnych działań zapobiegających brakom leków. Na przełomie lipca i sierpnia wszyscy odczuliśmy problemy z chińską produkcją leków i ta historia się nie kończy. Niestety, zapowiedź regulacji prawnych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego w Polsce i suwerenności lekowej kraju kolejny rok pozostała w sferze obietnic.

Braki leków w aptekach, jakich doświadczaliśmy pokazały, że bezpieczeństwo lekowe nie jest zagwarantowane raz na zawsze. A to oznacza, że resort zdrowia powinien, prowadząc politykę refundacyjną, mieć także na względzie zagwarantowanie ciągłości ich dostaw.

Jak to zrobić? Trzeba zadbać, aby w Polsce wiele firm produkowało leki. Jedna nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Dlatego polityka refundacyjna musi zachęcać do produkcji farmaceutycznej w naszym kraju. Ceny leków generycznych w Polsce należą do najniższych w UE. Taniej jest tylko w Bułgarii. Wymuszanie kolejnych obniżek od producentów krajowych wypycha ich z naszego rynku na rzecz azjatyckiej konkurencji i uzależnia pacjentów od dostaw leków spoza Europy.

Udział ilościowy krajowych leków na receptę w rynku aptecznym wynosi 40 proc. Stanowią one jednak zaledwie 20 proc. jego wartości. Stąd nasze apele o wdrożenie Refundacyjnego Trybu Rozwojowego.

Wiele mówiliśmy w tym roku o Value Based Healthcare. To dobry kierunek - aby nie płacić za same procedury, wizyty czy badania, ale za efekt zdrowotny dla pacjenta. Powiązanie wartości leku z efektem zdrowotnym musi uwzględniać więc - poza jego działaniem terapeutycznym - również gwarancję dostaw. Lek bowiem nie zadziała, jeśli nie będzie dostępny. Cena krajowego leku musi zatem uwzględniać koszt zapewnienia bezpieczeństwa lekowego, czyli tego, że produkuje się go na miejscu i dostarcza w pierwszej kolejności na polski rynek.

W tym roku wytwórcy farmaceutyczni uruchomili system wykrywania sfałszowanych leków. To wielkie przedsięwzięcie dotyczące całej Unii Europejskiej. Każdy lek ma nadany indywidualny kod 3D i opakowanie, które jest zabezpieczone przed otwarciem. Aptekarz, wydając lek pacjentowi sczytuje kod, który jest weryfikowany w ogólnoeuropejskiej bazie.

Zważywszy, że nawet 1 proc. leków w legalnej dystrybucji może być sfałszowanych, nowy system zwiększa pewność, że do pacjenta trafia niepodrobiony lek. Zabezpieczenia nie uchronią jednak przed fałszywkami w internecie. Dlatego wszystkie leki kupujmy w aptece. Do 1 lipca 2020 roku trwa okres przejściowy, ale wdrożenie tego ogromnego projektu nie spowodowało problemów z wydawaniem leków w aptekach.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum