Rząd kolejny raz będzie próbował zatrzymać wywóz leków za granicę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2017 08:22

Niemal 200 leków i produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia jest zagrożonych brakiem dostępności. Może zabraknąć: insulin, leków antyalergicznych i niektórych szczepionek. Rząd podejmuje kolejną próbę, żeby zatrzymać ich wywóz za granicę - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Rząd kolejny raz będzie próbował zatrzymać wywóz leków za granicę
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

"Co miesiąc Ministerstwo Zdrowia publikuje listę leków, produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Niestety, od lat lista ta zwiera do kilkuset pozycji. A pacjenci chodzą od apteki do apteki w poszukiwaniu leków" - czytamy w artykule.

W wielu przypadkach za braki w polskich hurtowaniach i aptekach odpowiadają przedsiębiorcy, którzy sprzedają leki za granicę. Według ostrożnych szacunków co miesiąc z kraju wypływają leki warte od 600 do 700 mln zł.

"Wywóz leków na szeroką skalę rozpoczął się wraz z wprowadzeniem przez rząd PO-PSL nowej ustawy refundacyjnej, która wprowadziła niską marżę na leki wywożone za granicę w ramach tzw. eksportu równoległego" - dowodzi "Gazeta Polska Codziennie".

"Dzięki temu specyfiki znajdujące się na polskim rynku były kupowane w kraju, a następnie sprzedawane za granicą za dużo wyższą cenę" - podaje "GPC".

"Rząd przygotował projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który wprowadza ograniczenia dotyczące zakładania działalności gospodarczej umożliwiającej zakup leków. Chodzi o to, że np. osoba czy spółka prowadząca hurtownię farmaceutyczną nie będzie mogła otworzyć przychodni" - wyjaśnia "Gazeta Polska Codziennie".

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum