Ryzyko zakrzepicy po nagłym przerwaniu leczenia. Chodzi o anagrelid. URPL ostrzega
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych opublikował komunikat ostrzega: nagłe odstawienie anagrelidu może zwiększać ryzyko powikłań zakrzepowych, w tym udaru niedokrwiennego mózgu. Powodem ich wystąpienia może być również niewłaściwe dawkowanie.

- Nagłe odstawienie anagrelidu zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowych, w tym udaru niedokrwiennego mózgu
- Anagrelid jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia zwiększonej liczby płytek krwi u zagrożonych pacjentów z nadpłytkowością samoistną
- Mechanizm udaru niedokrwiennego mózgu po nagłym przerwaniu leczenia jest związany ze zwiększeniem liczby płytek krwi z odbicia
URPL: należy unikać nagłego przerwania leczenia
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych opublikował komunikat bezpieczeństwa dotyczący zwiększonego ryzyka powikłań zakrzepowych, w tym udaru niedokrwiennego mózgu, po nagłym odstawieniu anagrelidu.
"Należy unikać nagłego przerwania leczenia ze względu na ryzyko nagłego wzrostu liczby płytek krwi i potencjalnie śmiertelnych powikłań zakrzepowych, takich jak udar niedokrwienny mózgu" - napisano w komunikacie do fachowych pracowników ochrony zdrowia.
W przypadku przerwania stosowania lub zakończenia leczenia należy często monitorować liczbę płytek krwi (punkt 4.4 ChPL).
Zgodnie z komunikatem, pacjentów należy poinformować, jak rozpoznawać wczesne objawy przedmiotowe i podmiotowe wskazujące na powikłania zakrzepowe, takie jak udar niedokrwienny mózgu oraz, że w przypadku wystąpienia objawów należy zwrócić się o pomoc lekarską.
Anagrelid jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia zwiększonej liczby płytek krwi u zagrożonych pacjentów z nadpłytkowością samoistną (NS), którzy nie tolerują bieżącego leczenia lub, u których zwiększona liczba płytek krwi nie zmniejsza się do zadowalających wartości podczas stosowania bieżącego leczenia.
Od 1 marca zmiany w cenach niektórych leków
Stwierdzono 15 przypadków powikłań zakrzepowych
Łączna analiza należącej do firmy produktu oryginalnego bazy danych dotyczących bezpieczeństwa do dnia 6 sierpnia 2021 roku wykazała 15 przypadków powikłań zakrzepowych, w tym udar niedokrwienny mózgu, po niedawnym przerwaniu leczenia anagrelidem.
Stwierdzono, że udar niedokrwienny mózgu wraz z innymi powikłaniami zakrzepowymi, będąc częścią wcześniej istniejącego stanu chorobowego/wskazania, może również wystąpić w przypadku nagłego odstawienia anagrelidu, niewłaściwego dawkowania lub braku efektu.
Mechanizm udaru niedokrwiennego mózgu po nagłym przerwaniu leczenia jest związany ze zwiększeniem liczby płytek krwi z odbicia. Liczba płytek krwi zwykle zaczyna się zwiększać w ciągu 4 dni od zaprzestania leczenia i powraca do poziomu wyjściowego w ciągu jednego do dwóch tygodni, prawdopodobnie przekraczając wartość początkową.
- Na podstawie dostępnych danych informacje dotyczące bezpieczeństwa zawarte w punkcie 4.4 „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania” oraz w punkcie 4.8 „Działania niepożądane” Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL) zostaną zaktualizowane w celu odzwierciedlenia najnowszych danych i zaleceń - informuje URPL.
Nie zbierajcie leków dla Ukrainy. MZ, GIF i URPL apelują
DO POBRANIA
- anagrelid - komunikat DHPC_PL - popr_ PhV_0.pdf Prezentacja PDF • 0,11 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)