Rynek leków refundowanych - jaki wzrost?

Autor: Newseria.pl/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2014 10:43

Pelion, jeden z największych dystrybutorów leków w Polsce, szacuje wzrost rynku leków refundowanych w tym roku na poziomie 4 proc., co oznacza, że nie uda się utrzymać tempa wzrostu z ubiegłego roku.

- 2014 rok będzie niewątpliwie trudny dla całej branży farmaceutycznej - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Dauenhauer, wiceprezes zarządu ds. strategii finansowej Pelion Healthcare Group.

- To kolejny rok, mam nadzieję, że już ostatni, w którym następuje spadek urzędowej marży na leki refundowane. Wynosi ona obecnie 5 proc., co właściwie nie zapewnia możliwości zyskownego zaopatrzenia aptek w tym segmencie - twierdzi wiceprezes.

Od 1 stycznia urzędowa marża została obniżona do 5 proc. Równolegle, po nowelizacji wykazów refundacyjnych, spadły ceny detaliczne prawie wszystkich leków refundowanych. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia wydatki NFZ na refundację leków w pierwszym roku, w którym obowiązywać zaczęły nowe zasady dotyczące refundacji, spadły z 8,8 mld zł do 6,8 mld zł. To nie przełożyło się jednak - według Dauenhauera - na obniżenie wydatków pacjentów.

Otoczenie rynkowe - jak zaznacza - przekłada się na dynamikę rozwoju tego segmentu rynku. - Szacujemy, że wzrost rynku będzie w granicach 4 proc. - mówi Jacek Dauenhauer. - Będzie niezwykle trudno obronić wyniki osiągnięte w roku 2013.

Od wejścia w życie ustawy refundacyjnej (styczeń 2012 roku) rynek leków refundowanych spadł o ponad 18 proc. W I kwartale br. wzrósł o 0,8 proc.

Więcej: www.newseria.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum