Rynek leków: ile płacimy za walkę z alergią

Autor: OSOZ/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2010 14:47

W aptekach najwięcej leków przeciw alergii sprzedaje się w okresie od kwietnia do czerwca - potwierdzają dane statystyczne pochodzące z Monitora OSOZ.

Największą wartość sprzedaży leków przeciwalergicznych notowana jest w okresie okresie wiosenno-letnim i przekracza 16 mln zł miesięcznie. Jednak w pozostałych miesiącach, sprzedaż preparatów antyalergicznych nie spada poniżej wartości 11 mln złotych.

– Rynek preparatów antyalergicznych jest niezwykle specyficzny, ponieważ na nim, inaczej niż na całym rynku farmaceutycznym, nie utrzymuje się coroczny wzrost wartości sprzedaży. Analizując okres od 2002 roku można zauważyć zdecydowany spadek sprzedaży w latach 2004-2006 i począwszy od 2007 roku stopniowy wzrost sprzedaży do wartości 163 mln zł w 2009 roku – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Analizie zostały poddane wszystkie produkty z następujących grup: preparaty antyalergiczne poza kortykosteroidami, środki antyalergiczne poza kortykosterydami, pochodne piperazyny oraz inne leki przeciwalergiczne.

Z badania wynika, że w przeciwieństwie do cen innych grup farmaceutyków, średnia cena za opakowanie produktów przeciw alergii maleje. W 2009 roku cena za pojedyncze opakowanie wynosiła 13,98 zł i była niższa o ponad 13 proc. od ceny w 2002 roku.

Sytuacja ta spowodowana jest pojawianiem się na rynku nowych, zdecydowanie tańszych leków, które bardzo często wypierały z rynku droższe produkty.

Według prognoz analityków OSOZ, w kolejnych latach wartość sprzedaży produktów przeciwalergicznych będzie wzrastać, osiągając w 2010 roku wartość 166 mln zł, a w kolejnym roku 173 mln złotych. Główną przyczyną wzrostu sprzedaży będzie średnia cena pojedynczego opakowania, która w 2010 roku wzrośnie o ponad 8,5 proc. osiągając wartość 15,19 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum