Rozporządzenie w sprawie recept: lekarze oburzeni postawą resortu zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 22:00

Jest już 21 lutego, a nadal nie ma rozporządzenia w sprawie recept - podkreślali lekarze po spotkaniu w resorcie zdrowia. Aptekarze są gotowi do dalszych rozmów w tej sprawie. Do ministerstwa, w ramach konsultacji społecznych, przesłane zostały uwagi dotyczące rozporządzenia.

We wtorek (21 lutego) w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska aptekarzy, lekarzy i pacjentów dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie recept.

W ocenie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, wiceminister Cezary Rzemek, który reprezentował resort na spotkaniu, nie był merytorycznie przygotowany do dyskusji o szczegółach, mimo że NRL przekazała wcześniej na piśmie swoje uwagi do projektu rozporządzenia. Ponadto, lekarze oczekiwali udziału w spotkaniu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Po spotkaniu Hamankiewicz powiedział, że postawa ministerstwa budzi sprzeciw, więc przedstawiciele NRL w oburzeniu opuścili siedzibę resortu.

- Jest już 21 lutego, a nadal nie ma gotowego rozporządzenia - zaznaczył. - To, co przygotowało ministerstwo, jest skandalicznie złe, i nie ma możliwości zastosowania takich rozwiązań w życiu codziennym - ocenił prezes NRL.

- Próbuje się rękoma lekarzy odebrać polskim obywatelom leki refundowane. Na to nie ma naszej zgody - podkreślił Hamankiewicz.

Rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej Eugeniusz Jarosik poinformował, że podczas spotkania każda ze stron przedstawiła swoje zdanie na temat prowadzenia prac nad rozporządzeniem. Zadeklarował, że aptekarze są gotowi do rozmów na temat uwag zgłoszonych do projektu rozporządzenia tak, aby zostały one uwzględnione w jego ostatecznym kształcie.

- Oczekujemy na kolejne spotkanie w tej sprawie, na którym będziemy rozmawiać już szczegółowo o zapisach - powiedział Jarosik.

PAP nie udało się we wtorek wieczorem skontaktować z ministerstwem zdrowia.

Projekt rozporządzenia został 10 lutego przekazany do konsultacji społecznych, a partnerzy społeczni do 17 lutego przedstawili resortowi swoje uwagi.

Prezydium NRL w oświadczeniu wydanym po opublikowaniu projektu rozporządzenia zaopiniowało go negatywnie. Jak podkreślali lekarze, nowe przepisy skutkują ograniczeniem dla chorych dostępności do leków refundowanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum