Rozliczenie komercyjnego szczepienia na grypę w aptece. Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. LJ • Źródło: WIF Katowice20 stycznia 2022 10:25

W przypadku wykonania usługi komercyjnej (odpłatnej dla pacjenta) szczepienia przeciw grypie w aptece nie ma zastosowania rozliczenie przez NFZ usługi na zasadach określonych przez płatnika.

Rozliczenie komercyjnego szczepienia na grypę w aptece. Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia zasady rozliczania szczepień przeciw grypie w aptekach Fot. ShutterStock
  • Od 9 grudnia 2021 roku farmaceuci uzyskali prawo do kwalifikacji i wykonania szczepienia przeciw grypie osób dorosłych
  • Apteka może dokonać sprzedaży usługi szczepienia przeciw grypie z podaniem szczepionki pacjentowi
  • Rozliczenie przez NFZ wykonanej usługi szczepienia przeciw grypie w aptece na zasadach określonych przez NFZ jest odrębną czynnością zależną od apteki, która w przypadku wykonania usługi komercyjnej (odpłatnej dla pacjenta) nie ma zastosowania

Farmaceuci mogą już szczepić przeciw grypie

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, przekazał Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, Ewie Krajewskiej, informację na temat rozliczania szczepionek przeciw grypie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wiceminister przypomina, że farmaceuci uzyskali prawo do kwalifikacji i wykonania szczepienia przeciw grypie osób dorosłych od 9 grudnia 2021 roku. Zostało to zawarte w nowelizacji ustawy oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

"Wraz z jednoczesnym spełnieniem wszystkich wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, apteka może dokonać sprzedaży usługi szczepienia przeciw grypie z podaniem szczepionki pacjentowi" - informuje przedstawiciel resortu zdrowia.

Farmaceuta nie wystawia recepty farmaceutycznej

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, rozliczenie nabytej szczepionki przeciw grypie następuje w ramach usługi szczepienia.

Rozliczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia wykonanej usługi szczepienia przeciw grypie w aptece na zasadach określonych przez NFZ (z wykorzystaniem szczepionki przeciw grypie otrzymanej z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych lub z wykorzystaniem szczepionki zakupionej samodzielnie przez aptekę z hurtowni) jest odrębną czynnością zależną od apteki, która w przypadku wykonania usługi komercyjnej (odpłatnej dla pacjenta) nie ma zastosowania.

Kolejna zasada jest taka, że przeprowadzenie usługi szczepienia przeciw grypie w aptece nie wymaga od farmaceuty realizacji recepty lekarskiej.

"W celu realizacji usługi szczepienia farmaceuta nie wystawia recepty farmaceutycznej dla pacjenta w związku z okolicznością szczepienia w aptece tj. kwalifikacji i podania szczepionki" - informuje Maciej Miłkowski.

Każda usługa szczepienia przeciw grypie w aptece podlega raportowaniu do elektronicznej Karty Szczepienia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum