Roche: w 2019 roku zainwestowaliśmy w Polsce 887 mln zł w prace badawczo-rozwojowe

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 21:36

W ciągu sześciu ostatnich lat firma Roche zainwestowała w Polsce 3,78 mld zł. Tylko w 2019 r. na badania i rozwój przeznaczyła 887 milionów zł, czyli 60 milionów zł więcej niż uzyskała ze sprzedaży swoich leków ramach umów z NFZ - informuje spółka w komunikacie prasowym.

Roche: w 2019 roku zainwestowaliśmy w Polsce 887 mln zł w prace badawczo-rozwojowe
Wirtualna prezentacja Raportu CSR 2019 "Tworzymy medycynę przyszłości w Polsce"; FOT. Roche

Kompleksowe podsumowanie działań firm z Grupy Roche oraz ich wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy w Polsce przedstawia Raport CSR 2019 „Tworzymy medycynę przyszłości w Polsce”.

- Rozwijając swoją działalność w Polsce, Roche stawia sobie za cel wspieranie rozwoju polskiej gospodarki opartej na innowacji oraz know-how. Co roku zwiększa inwestycje w badania i rozwój w Polsce, tworząc w obszarze innowacji ponad 500 miejsc pracy - informuje firma.

Na działającą w Polsce grupę Roche składają się trzy podmioty: Roche Polska, w ramach, której funkcjonują również Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche, Global Procurement oraz Dział Badań Klinicznych oraz dwie spółki niezależne Roche Diagnostics Polska i Roche Diabetes Care Polska.

Firma Roche jest jedną z największych na świecie firm biotechnologicznych. W Polsce dostarcza wyłącznie innowacyjne terapie lekowe m.in. w takich w obszarach, jak: onkologia, neurologia, immunologia, hematologia.

- Pionierska współpraca w dziedzinie bioinformatyki uczyniła firmę liderem medycyny personalizowanej, która umożliwia precyzyjne dobranie terapii do konkretnego pacjenta. Roche Diagnostics dostarcza nowoczesne narzędzia do badań biomedycznych, diagnostyki laboratoryjnej oraz monitorowania stanu pacjenta, a Roche Diabetes Care zapewnia produkty do monitorowania poziomu glukozy oraz pompy insulinowe - podaje spółka.

Rozszerzając swoją działalność w Polsce, Roche stawia sobie za cel wspieranie rozwoju polskiej gospodarki opartej na innowacji oraz know-how. Firma realizuje go poprzez stałe zwiększanie wkładu w działalność badawczo-rozwojową firmy. W badania i rozwój firma Roche zainwestowała w 2014 roku 414 milionów złotych, aby poprzez stały wzrost osiągnąć poziom 887 milionów inwestycji tylko w 2019 roku. To 60 milionów zł więcej niż Roche Polska uzyskała w tym samym roku ze sprzedaży swoich leków w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Nasze podejście do odpowiedzialnego biznesu opiera się na kilku głównych filarach. Po pierwsze pacjenci, którzy zawsze znajdują się w centrum uwagi, gdyż to dla nich tworzymy i rozwijamy nowoczesne leki oraz rozwiązania diagnostyczne. Po drugie innowacje. Skupiamy się na kreowaniu i wdrażaniu rozwiązań, które stanowią przełom w leczeniu wielu chorób, zmieniają ich przebieg, poprawiają rokowania i wydłużają życie pacjentów - podkreśla Wiktor Janicki, dyrektor Generalny Roche Polska.

- Odkrywanie, rozwój i dostarczanie innowacji nie może się odbyć bez udziału personelu medycznego, szpitali oraz partnerstwa. Dzięki ścisłej współpracy z towarzystwami naukowymi, ekspertami, organizacjami pacjentów i instytucjami publicznymi wspólnie kreujemy przestrzeń do dynamicznego rozwoju innowacyjności w medycynie i niesiemy pomoc chorym - dodaje dyrektor Janicki.

Warto zauważyć, iż umowy zawierane w ramach badań klinicznych są dodatkowym zastrzykiem finansowym m.in. dla szpitali. Dzięki temu placówki te mogę przeznaczyć dodatkowe środki na zakup nowoczesnej infrastruktury medycznej czy niezbędne remonty. Badania kliniczne to także korzyść dla publicznego płatnika - pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych są leczeni na koszt firmy i tym samym odciążają finanse publicznego systemu ochrony zdrowia.

Kolejnym kluczowym elementem inwestycji Roche w Polsce jest wykorzystanie rozwiązań informatycznych do kreowania i wdrażania nowatorskich technologii informatycznych, wspierających działalność naukowców, a także tworzenie i poszukiwanie nowych leków. Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche w Polsce zatrudnia obecnie 500 specjalistów, którzy współpracują z ponad 100 oddziałami Roche na całym świecie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum