Resort zdrowia: sprzedaż leków poza apektami nie zostanie ograniczona

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2017 20:17

Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z planu ograniczenia sprzedaży leków poza aptekami. Projekt rozporządzenia, które miało znacznie skrócić listę preparatów dostępnych w obrocie pozaaptecznym, opublikowano na początku roku - przypomina Dziennik Polski.

Resort zdrowia: sprzedaż leków poza apektami nie zostanie ograniczona
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nowe przepisy zakładały, że wykaz substancji aktywnych, jakie mogą zawierać leki trafiające do supermarketów i stacji benzynowych, zostanie ograniczony z 48 do 18 pozycji. Mniejsze miały być również dawki i opakowania.

O tym, że resort zdrowia nie będzie kontynuował prac nad wprowadzeniem w życie nowych przepisów, poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.

Leki zostaną na sklepowych półkach, bo - jak oceniło ministerstwo - na ograniczeniach mogliby stracić przedsiębiorcy odpowiadający za ich produkcję i sprzedaż. "Korzyści, jakie mógłby odnieść rynek obrotu pozaaptecznego, w tym przede wszystkim pacjenci, byłyby zdecydowanie mniejsze, aniżeli możliwe negatywne konsekwencje, jakie mogłyby dotknąć polskich drobnych przedsiębiorców" - napisał Tombarkiewicz.

Resort uznał ponadto, że wprowadzenie mniejszych opakowań nie przyczyni się do ograniczenia spożywania leków przez Polaków. A właśnie taki miał być główny cel nowych przepisów.

- Leki powinny być sprzedawane w aptece. Tylko tam pacjent może liczyć na opiekę farmaceutyczną i informacje dotyczące np. interakcji pomiędzy preparatami. Sięgając po lek dostępny w supermarkecie, chory ma złudne przekonanie, że na pewno będzie ono dla niego bezpieczne - komentuje w Dzienniku Polskim dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny i prezes Fundacji Razem w Chorobie.

Jego zdaniem rezygnacja z planu ograniczenia obrotu pozaaptecznego to błąd, a na sklepowych półkach powinny pozostać jedynie leki stosowane doraźnie, w małych dawkach i opakowaniach.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum