Resort zdrowia opublikował nową listę leków refundowanych

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 15:28

Na stronach Ministerstwa Zdrowia zostały opublikowane znowelizowane wykazy leków refundowanych. Termin ich wejścia w życie to 16 grudnia.

Przy okazji wiceminister zdrowia Marek Twardowski podziękował firmom farmaceutycznym za zrozumienie trudnej sytuacji płatnika.

Rozporządzenia refundacyjne zostały podpisane przez minister zdrowia Ewę Kopacz 8 grudnia – poinformował resort na stronach internetowych w czwartek (10 grudnia).

– Ta lista pokazuje, że w ramach swojej pracy osiągnęliśmy bardzo wiele, co będzie pozytywnie skutkować dla pacjentów i dla NFZ. Jest tam wiele obniżek cen leków, które do tej pory były wysokie – zapowiedział Marek Twardowski.

Przy okazji podziękował firmom farmaceutycznym za zrozumienie trudnej sytuacji płatnika: – Często to ministerstwo było stroną proszącą o spotkanie na temat możliwości negocjacji cen leków. W wielu przypadkach osiągnęliśmy konsensus.

Wykazy refundacyjne powinny być nowelizowane 4 razy w roku. Jednak resort tłumaczył, że jest to trudne do wykonania, z uwagi na długotrwałą ścieżkę legislacyjną.

W projekcie ustawy refundacyjnej znalazł się zapis, że zmiany na listach będą ogłaszane w formie obwieszczeń ministra zdrowia, a nie rozporządzeń. To umożliwi, zdaniem resortu zdrowia, publikację nowych wykazów nawet 4-6 razy w roku.

Ostatnie zmiany na wykazach były dokonane w marcu 2009 roku. Kolejna nowelizacja była zapowiadana na okres wakacji. Jednak termin był przesuwany już kilkakrotnie.

Rozporządzenia refundacyjne - kliknij.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum