Resort zdrowia o pracach nad innowacyjnym trybem rozwojowym

Autor: MM/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2019 08:13

- Koniec kadencji Sejmu to okres dość „niebezpieczny” dla prowadzenia procesów legislacyjnych. To jest ostatni moment, w którym moglibyśmy rozpocząć prace związane z innowacyjnym trybem rozwojowym - powiedział dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Łukasz Szmulski.

Resort zdrowia o pracach nad innowacyjnym trybem rozwojowym
Łukasz Szmulski, Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia; FOT. PTWP

- Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyłoniło firmę, która ma zająć się opracowaniem Innowacyjnego Trybu Rozwojowego. Obecnie jednak nie znamy szczegółów - poinformował dyrektor Szmulski podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Przyznał, że resort zdrowia czeka także długo na nowelizację ustawy refundacyjnej, w której miały być zaimplementowane te rozwiązania. - W tym momencie jednak - mówiąc kolokwialnie - zaczynamy być pod ścianą - stwierdził dyrektor Szmulski.

- Każdy, kto zajmował się procesem legislacyjnym doskonale wie, że koniec kadencji Sejmu to okres dość „niebezpieczny” dla prowadzenia procesów legislacyjnych. To jest ostatni moment, w którym moglibyśmy rozpocząć prace związane z tym projektem. Liczmy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dość szybko przekaże nam wypracowany przez siebie model ITR. Musimy mieć czas, żeby odnieść się do tych propozycji - mówił Łukasz Szmulski.

I podkreślił:- Ministerstwo Zdrowia - co potwierdzamy na każdym razem - jest zainteresowane wdrożeniem ITR-u, a tym samym wspieraniem polskiego przemysłu innowacyjnego.

Przedstawiciel MZ wskazał, że w Polsce import leków przeważa nad eksportem. Borykamy się z trudnościami związanymi z wytwarzaniem nawet podstawowych produktów leczniczych, dlatego musimy je sprowadzać.

- Produkcja w Polsce ustała z różnych powodów. W niektórych zakładach technologie opracowywania leków sięgają jeszcze lat 70. Mając jednak na względzie bezpieczeństwo pacjentów ministerstwu zdrowia zależy na tym, aby jak największa liczba firm produkowała leki na terenie Polski - zaznaczył dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum